Plantation SC2019 Panama 27 yo Teeling Whiskey Finish

Tento rum je další plantáží se Single Cask řady roku 2019. Rum pochází z Panamy, z palírny Alcoholes del Istmo, kde byl vypálen už v roce 1992. To z něj dělá pravděpodobně nejstarší Plantation Single Cask vůbec.

Pro jeho výrobu byla použita melasa, která se po kratší dvou až třídenní fermentaci vypálila na čtyř-kolonovém destilačním přístroji. Následně se rum přesunul na 25 let do bourbonového sudu. Poté se rum přesunul do Francie k druhému a třetímu zrání. Nejprve strávil rok a půl v cognacovém sudu aby pak strávil další půlrok ve whisky sudu a zarovnal se tak celkový věk na 27 let. Tento whisky sud byl ale speciální, zrála v něm totiž 27 let stará irská whiskey Teeling.

Rum v této láhvi není vůbec doslazovaný (což může být u rumu z Panamy docela překvapující) a má velmi nízké hodnoty těkavých látek a esterů (203 a 65 g/hL AA). K tomu má plnou sílu 51,1 %. I vzhledem k vysokému věku jsem očekával zajímavý kousek.

Vůně je lehká a není vůbec sladká. Je zde hodně dřeva, je to dokonce zde ta určující složka. Dále jsou zde tóny skořice a třešní, je tady trocha nasládlé kořenitosti a stopa medu.

Chuť je sice hutná, také je ale překvapivě lehká. Není tak málo sladká, jak tento rum naznačoval ve vůni, pořád je ale jen nasládlá. Působí plně a jemně, možná trošku svíravě. Ze začátku zde cítím hlavně sladké dřevité tóny, později se objeví nugát. Chuť je pak více krémová, zároveň ale pikantní.

Dozvuk je plný sladkého dřeva a sladkého ostrého koření s karamelem. Je pikantní a docela sladký, tento rum se postupně oslazuje. Je dlouhý a přesouvá se více do sucha, do suchého dřeva.

Panama 27 yo je výrazný a silný rum. Ze začátku byl dost zajímavý, ale postupným ochutnáváním ukázal že je spíše jednodušší, přímočarý. Vzhledem k vysokému věku je tu silný vliv dřeva očekávaný. Na jednu stranu ho není přehnaně mnoho, aby rum působil jako dřevitý výluh, na druhou stranu tady kromě toho dřeva nic moc jiného není. Nevím jaký vliv měli Ferrand a Teeling sudy, ale já jsem zde nějaký výrazný rozhodně nenašel.

Co se porovnání v rámci Single Cask 2019 týče, je to pěkný a slušný rum. Ale není nejlepší. Zároveň bych od 27 let starého rumu očekával víc, větší bohatost i jemnost. Ve výsledku je to tak trochu rozporuplný Plantation.