Arturo Fuente Chateau Fuente

Tento doutník byl mým třetím od značky Arturo Fuente. Více o ní jsem psal v recenzi na jejich Hemingway Short Story, dále jsem recenzoval doutník Flor Fina 8-5-8 Natural.

Arturo Fuente je rodinná firma sídlící v Dominikánské republice, kde zakotvila po několika stěhováních. Pro všechny doutníky používá svůj vlastní tabák, pěstovaný v Dominikánské republice. Dokonce se proslavila doutníkem, vyrobeným pouze z tabáku z Dominikánské republiky. Pouze pro některé kousky se používá krycí list odjinud.

Podobně jako Flor Fina, i tento doutník patří spíše k levnějším kouskům této značky. Je součástí stejnojmenné skupiny doutníků Chateau Fuente, kde je základním (a také nejlevnějším) doutníkem. V této skupině by měli být tabáky vybrány ze „soukromé vyzrálé rezervy rodiny Fuente a následně ručně ubaleny do dokonalých tvarů a velikostí“. Zajímavé je, že nemá více svých verzí (neexistuje tedy třeba varianta maduro).

Vnitřní a vázací list je tedy tvořen vlastním dominikánským tabákem, pro krycí list je použit Connecticut Shade Ekvádor. Velikostí se jedná o Robusto, teda 4 a půl palce dlouhý doutník s prstýnkem velikosti 50 (nebo 11,43 a 1,98 cm). Kouřit by se měl 45 až 60 minut, i když si myslím, že u mě to bylo spíše u té dolní hranice. Vizuálně působí na první pohled docela dobře, možná i díky cedrovému obalu. Samotný doutník ale nijak zvláštně nevypadá, je světlý a skoro náznakem nazelenalý.

A co říct o doutníku samotném? Celkově mě moc neohromil. Některé kousky hořely krásně, jiné zase nerovnoměrně. Chuť byla hodně pohodová, občas ale trochu nijaká. U jednoho kusu chuť nebyla skoro po celé délce nijak valná, když jsem se ale dostal k prstýnku, tak se dramaticky zlepšila. Ten kousek jsem pak kouřil až do konce, jak to jen šlo.

Stylově byl asi dost podobný Flor Fině, jen asi jemnější a ještě lehčí. Takže velice nekomplikovaný doutník, který si umím představit při denním pokouření nebo posezení. Ale na večer nebo s nějakým silnějším alkoholem bych si vybral již něco výraznějšího.

Ve výsledku tedy již další kousky nejspíš nekoupím. Cena přes 250 korun je pro mě už kategorií lepších doutníků, zde si myslím, že bych podobné chutě našel i u některých levnějších kousků. Od AF si dám radši třeba tu Flor Finu, nebo excelentní Hemingway.