Plantation SC2018 Peru Multi Vintage Willett Rye Whiskey Cask

Tento Plantation Single Cask je dalším rumem s trojitým stařením z kolekce roku 2018. Překvapivě se ale nejedná o ročníkovou edici, je totiž Multi Vintage. Z jakých ročníků se přesně smíchal je trochu tajemné V popisku i na etiketě je Plantation označuje jako 2004, 2006 a 2010, aby poté v jiném článku zmínil ještě 2009. S lahvováním v roce 2018 nám z toho vychází rum starý přibližně 8 až 14 let. Každopádně pochází z Peru a z jediné palírny – Destilerías Unidas S.A. de Peru.

Rumy se pálí z melasy po krátké třídenní fermentaci a to buď v kolonových nebo kotlíkových přístrojích. Výsledný rum je pak směsí obou typů. První zrání trvá několik let a použili se zde sudy po bourbonu a sudy ze slovinského dubu. Poté strávil tento run jeden rok ve Francii, v klasických koňakových sudech značky Ferrand. Třetí a finální staření pak proběhlo v sudu po americké žitné whiskey Willett.

A teď nějaká čísla. Rum má poměrně nízké hodnoty těkavých látek i esterů (484 a 64 g/hL AA), nejsou ale zas tak malé aby nedodali nějakou výraznost. Přiznáno je v tomto rumu 8 g/L cukru a nebyl použit žádný karamel pro dobarvení. Síla rumu je v láhvi příjemných 49,8 %.

Vůně je taková sušší a lehčí, příjemně měkká. Je zvláštně aromatická, cítím zde například sladké medové víno. Jak nějaký muškát s kořením. Také je zde docela silná sladká dřevitost a celkově dost připomíná sladkou whisky.

Chuť je výrazná a silně ostře sladká. Nebo bych to nazval pálivě výrazná. Hlavně je zde sušší sladké koření se sladkou obilností. Tím se proplétají tóny whisky a později se objeví i další tóny jako sladká vegetace a bonbony.

Dozvuk je výrazný, sušší a hřejivě pikantní. Také je docela sladký, to přinesly bonbony. Cítím zde obilné tóny a koří, pak čokoládu a sladkou vegetaci. Whisky je zde spíše lehce.

Tento Plantation je obilně kořenitý rum s výraznou chutí i dozvukem. Celkově prostě hodně povedený kousek. Nějak ale nenacházím nápady, co o něm napsat víc. Není to rum na vystavování a ani na porovnávání, tohle je prostě rum, který se má vypít.