Not Oak Only – degustace (hlavně) Method and Madness

Na konci dubna jsem se zúčastnil další online degustace olomouckého Black Stuff jako tradičně se Zdenym Kortišem a pro změnu s Jirkou Šinoglem. Tématem byly netradiční typy dřeva a byla proto nazvaná Not Oak Only.

Úvodním panákem byla novinka od Jamesona pro Travel Retail Exclusive dozrávaná v sudech po vínu Malaga. Nemůžu si stěžovat, byl to velmi příjemný sladký a jemný kousek.

V Irsku jsme po Jamesonovi zůstali a celý zbytek degustace se pak nesl ve znamení Method and Madness. To je experimentální mikro palírna vytvořená lidmi z Midletonu, tedy stejnými kteří produkují například Jameson, Redbreast nebo Green Spot. Tato palírna se nebojí zkoušet a vytváří tak velmi zajímavé věci.

Nejprve jsme ochutnali základní řadu Method and Madness, tedy jednu Single Grain, jednu Single Malt a jednu Single Pot Still whiskey.

Náhled nabídky palírny

Single Grain je vylepšená dozráváním v sudech z panenského španělského dubu. Už tato whiskey ukázala, že tahle značka nejede v zajetých kolejích a výsledkem byla lehká a velmi pitelná whiskey.

Single Malt dozrávala v sudech z francouzského limuzínského dubu. V této whiskey jsem toho tolik netypického neobjevil, stejně se ale jednalo o pěknou hutnou whiskey, kterou bych si dal klidně znovu.

Single Pot Still se končně dostala pryč od dubu, dozrávala totiž v sudech vyrobených z francouzského kaštanu. A whiskey je díky tomu bohatá a zajímavá.

Promo foto degustace

Další dvě ochutnané whiskey jsou sice také Single Pot Still, nepatří ale už do základní nabídky. Jsou to limitované edice a je tedy možnost že již nebudou sehnatelné. U druhé z nich již na stránkách svítí Out of stock.

První z limitek byla dozrávaná v sudech z Wild Cherry, divoké třešně. A to už se posunujeme dále, rozdíl různých dubů ani kaštanovníku nebyl tak velký. Třešeň dodala whiskey ovocné a sladké tóny, také navíc i překvapivou vyzrálost. Tuto whiskey bych rád viděl i doma.

Finálním vzorkem a druhou limitkou byla whiskey dozrávaná v sudech ze dřeva morušovníku. Zapomeňte co jsem říkal o odlišnosti u Wild Cherry, tady jsme na úplně jiné úrovni. Díky tomu je to zvláštní a velmi zajímavý zážitek. Už kvůli její netypičnosti a další zkoumatelnosti doufám, že ji někdy ještě ochutnám.

Porovnání barvy vzorků

Já jsem si tuto degustaci opravdu užil, ani vzdáleně jsem nečekal takovéto výsledky. Většina whiskey od Method and Madness je docela mladá, ale jim se povedlo kouzlením se sudy a dřevy vytvořit nádherné kousky.