Amrut Indian Single Malt

Pokud se řekne whisky z Indie, spousta lidí o žádné nejspíš ani neslyšela. A ti co slyšeli, ti si pravděpodobně vybaví Amrut, ve světě jejich nejznámější značku. A skoro taky jedinou, která se dováží i k nám.

Tato láhev patří v rámci této značky k té nejzákladnější, tím ale také k nejlépe sehnatelné. Ono paradoxně, než ji k ochutnání hledat v barech, větší šanci možná máte v Indických restauracích. Já už jsem na tuto láhev totiž narazil v několika z nich a párkrát si tak zpestřil příjemný oběd.

Whisky je to bez udání věku, což ale nevadí. V horkých indických podmínkách stejně whisky zraje rychleji než v Evropě. A tak by zde číslovka byla možná spíš matoucí. Některé popisky udávají, že se vyrábí z indického ječmene, některé ještě zmiňují dovážený ječmen ze Skotska. Zrání probíhá hlavně v bourbonových sudech, podle některých poznatků se zase přidávají i čisté sudy z amerického dubu. Každopádně se jedná o poctivou ex-bourbon single malt whisky, nebarvenou ani nefiltrovanou za studena. A navíc v pěkné síle 46 %, která je vyšší než u spousty jiných základních lahví.

Vůně mi dost přípomíná whisky ze skotské vysočiny. Je hodně sladová, sladké tóny zde přinese med. Pak je zde jemně sladké ovoce, možná také trošku tmavého karamelu. V pozadí je pak lehká zatuchlá aromatičnost a tóny suchého dřeva a koření.

V chuti je opět whisky výrazně sladová, cítím zde pražený slad, mně známý spíše z pivovarů. Pak je zde čokoláda a náznak ovoce s trochou koření. Postupem času se ukáže trochu ostrost a pikantnost. Ovoce pak působí trochu trpce, dřevo svíravě. Celkově se zdá ze začátku jemná a málo sladká, při delším podržení v ústech zůstává jen nižší sladkost.

Dozvuk má mnohem silnější a sladší dřevitost, opět se objeví med. Sladových tónů je zde také požehnaně, jsou ale velice jemné. Lehounce se projevuje hořká čokoláda, ovocné tóny jakoby zmizely. Až při delším popíjení je občas v pozadí najdu, připomínají svěží jablka a ovocné bonbony. Je výrazný a dlouhý, také docela hladký. Je nasládlý a ke konci se objeví trocha nahořklých tónů (sladových a dřevitých).

Tahle whisky není vůbec špatná. Není sice moc jemná, ale je pěkně výrazná a slušně pitelná. Taková sušší medová ex-bourbon Highlands. Takže proč ne, pohoda, pokud chcete trochu exotiky v povědomém stylu, tak klidně zde.

A i když je to exotika, u nás ji koupíte snadno. Dá se najít ve spoustě obchodů, konkrétně na WH1 stojí 1140 korun, což mi přijde jako přiměřená cena. Podobné skotské whisky stojí totiž stejně nebo i víc.