PRASK22 32 – RomDeLuxe Collectors Series No. 9 Belize 8 yo

Rum číslo 32 našeho slepého společného adventního kalendáře je podruhé pod taktovkou RomDeLuxe, dánského obchodu s alkoholem a také nezávislého bottlera. 21. den jsme od nich ochutnali RomDeLuxe Collectors Series No. 1 Imperial Navy, první vlastní blend z nové sběratelské série. A dnes jsme skočili dál až k číslu 9.

Zatímco číslo jedna byl námořnický blend (na který se pak navazovalo spíš v levnější Selected Series), v Collectors se pokračovalo se single casky. Aktuální číslo 12 je z Guyany, 11 z Panamy, 10, 13 a 14 jsou z Barbadosu a patnáctka z Jamajky. Číslo 8 bylo z Dominikánské republiky, sedmička z Reunionu, šestka z trinidadské Ten Cane, trojka z palírny Bellevue a čtyřka nezvykle z z Richland Distillery v USA.

Nyní ale zpět k devítce, single cask rumu z Belize. Nikoho asi nepřekvapí, že pochází z místní palírny Travellers. Zde se destiluje z melasy na kolonovém destilačním přístroji. Tento konkrétní rum zrál v chladnějších kontinentálních podmínkách, byl umístěn v sudu číslo 560. Tím byl jen 130 litrový sud po sladkém PX sherry. Po osmi letech zrání byl rum stočen v březnu 2022 a výsledkem je tedy 182 lahví o síle 59,1 %.

Vůně je dost výrazná, přitom i velmi příjemná. Nejdřív se objeví silný nugát, později se zkrze něj proderou tóny rozinek a sladkého sherry. A také lehce i dřevitost. Je to sladká a hutná bomba.

Foto od organizátora

Chuť je šíleně šťavnatá a výrazná, zaplní celá ústa. Není ale vůbec ostrá, je jen trošku sušší a zatuchlá. Hlavně je ale hutná a hladká. Nejprve cítím hlavně karamel a nugát, s nimi se objevuje sladká dřevitost. Poté se velmi zvýrazní rozinky, vylepšené lehce i tóny vína.

Rozinky dominují i dozvuku, s nimi nejvíce sladká čokoláda. Také je tu výrazná kakaovitost a sladkost. Až v druhém sledu jsou pak tóny sladkého dřeva a lehkého nugátu. Dozvuk je celkově silný a dlouhý, příjemně sladký.

Foto od majitele lahve

Tohle je zajímavý a pěkný rum. Je sladší, ale silnější a intenzivní. A co je hlavní, není vůbec nudný. Podle poznámek jsem ani nehádal, odkud tento rum pochází. Ale Belize kombinované s PX sudem dává podle chuti smysl. Nevím, koho napadlo vylepšit přirozeně sladký rum z Belize sudem po nejvíc sladkém víně, co jde skoro sehnat. Ale povedlo se to. Takže spokojenost, kdyby se objevila lahvinka, tak bych rozhodně věděl co s ní.