The Duchess Caroni 21 yo

The Duchess je nezávislý evropský bottler, myslím že toto je první jejich rum, který ochutnávám. Tento byl vydán v roce 2019 v rámci květinové série. Jak je vidět, je to rum ze zaniklé palírny Caroni, tento bottler ale zvládl stočit již několik sudů. Pro pořádek ale uvedu, že palírna Caroni bývala v Trinidadu a pálila na kolonovém destialčním přístroji. Nyní jsou poslední zásoby rumů vypálených před uzavřením vysoce ceněné, částečně i díky specifické techničnosti v chuti.

V této lahvi se nachází rum destilovaný v roce 1998, na etiketě se tak pyšní věkem 21 let. Je vlastně single cask rumem, stočen byl jediný sud (číslo 20), existovalo tak jen 245 lahví. Také není ředěný, má sílu 64,1 %. Přesné informace o staření nejsou známé, většinu času nejspíš strávil sud v Evropě.

Předchozí dvacetileté Caroni

Vůně je výrazná a suchá. Není moc sladká, spíš bych ji nazval lehce nasládlou. Je opravdu hodně suchá, časem až trochu těkavá a esterová. Také je velmi jemná. Stylem je technická a chladivá, s tím se pojí suchý kouř a stopy ovoce. Je zde trocha dřeva a nějaké bonbony, postupně tóny ovoce zesilují. Cítím zde třeba banány.

Chuť je sladší, ale spíše sladce trpká a pořád méně sladší. Je tu hodně ovoce, působí ale ostře. Jinak je výrazná a suchá, je pikantní a hutnější. Také je tu šťavnatost, ale i svíravost. Technika je tady sladší, olejnatá a vysušující. Hodně je zde znát oproti vůni i dřevo.

Dozvuk je silně technický, je výrazný a pikantní. Nejdříve je opravdu silný, řekl bych mohutný, pak už pokračuje spíše jemně. Cítím zde nasládlý popel a bonbony společně se sladkým dřevem. je hřejivý a postupem času spíše sládne, objevuje se ovocná sladkost.

Degustace Pepy Janíčka

The Duchess přinesla zajímavý rum. Je možná ostřejší, ale to je tím, že je výrazný a silný. Je to tedy dost dobrý rum i samostatně, zároveň obstojí i oproti dalším Caroni. Asi bych se tedy nebránil podívat se tomuto bottlerovi i na další kousky.