Glenkinchie 12 YO

Pro tuto whisky sahám do šuplíku a oprašuji staré poznámky. Důvod je jednoduchý, láhev už je notnou dobu prázdná, možná ještě někde stojí a chytá prach. Ale byla by škoda na ní zapomenout.

Glenkinchie je palírna ze skotské nížiny, z Lowlands. Nachází je jen kousek od Edinburghu, takže je velice snadno přístupná. V Lowlands zas tolik palíren Single Malt whisky není, díky menší konkurenci tak nejspíš dostává šanci trochu zazářit. V této chvíli se prodávají 3 různé lahve. Kromě této dvanáctileté je to ještě starší šestnáctiletá a pak každoroční vydání Distillers Edition. Existovala ale například i desetiletá whisky, nebo pak je tu limitka k zakoupení pouze osobně v palírně. Palírna patří pod koncern Diaego, její whisky je tak například důležitou složkou při míchání blendů Johnnie Walker.

Dvanáctiletá Glenkinchie je typickým produktem této palírny. Vypálená na největších destilačních kotlích ve Skotsku by měla být lehká, delikátní a květinová, se svěží a krémovou chutí. Prý ideální whisky na povzbuzení chuti k jídlu. O zrání se nikde nic nepíše, víme tedy jen to co se píše na láhvi. Je to tedy single malt whisky stará nejméně 12 let a lahvovaná v příjemné síle 43 %.

Oficiální foto Glenkinchie

Vůně je velice jemná a spíše sladká. Je zde lehká sladká zemitost, kromě ní jsou tady výrazné tóny sladu a vlhkého sena. A navíc velice příjemná vůně mokrých křupavých jablíček.

I v chuti je tato whisky hezky jemná. Zůstává tu výrazná sladovost, nově se přidává krásně propojená čokoládovost a dřevitost. K tomu také tóny cereálií.

Dozvuk pak už není překvapivý. Hlavní linii drží čokoládové dřevo, čokoláda je hořká a výrazná. A cereálie se zdají víc pražené. Je sladký a intenzivní.

Tahle whisky má lehoučkou vůni, jemnou chuť a intenzivní dlouhý dozvuk. Ve své oblasti se rozhodně jedná o dost dobrou whisky. Další láhev jsem si sice nekoupil, rozhodně ale pořízení nelituji. Spíš naopak, rád někdy ochutnám i další lahve z této palírny.