Zafra Master Series 30 yo

O této značce toho zas tolik zajímavého k nalezení není. Je to poctivý rum z Panamy a vcelku známá značka. A tento Master Series 30 yo je vrcholným rumem této značky. Ale ani o něm se toho moc zjistit nedá, jen že strávil 30 let v sudu po bourbonu a lahvuje se v síle 40 %.

Vůně je velice jemná a spíše lehčí. Také je silně nasládlá. Je zde hodně dřeva, což se po 30 letech dá očekávat. Ale není ho tu přehnaně moc. Kromě něho cítím ještě sušené ovoce a koření, nejvíce skořici. Později se rozvinou sladší tóny ořechů, karamelu a rozinek.

V chuti je tento rum jemný a sladší, hodně plný. Chuť je tak trochu těžší a šťavnatá. Opět je zde dřevo a sušené ovoce, přidají se ořechy. Postupně zesílí tóny rozinek a objeví se zatuchlý med. A někde v pozadí pak jsou ještě bonbony.

To v dozvuku je sladkého medu mnohem víc, k němu samozřejmě sušené ovoce a sladké dřevo. A poté přijdou ořechy a rozinky. Dozvuk je šťavnatý a hřejivý, celkově směřuje mnohem více do sladka.

Tato Zafra je pěkný a plný rum, pro mě taková sladší a jemná dezertní ňamka. Ve své kategorii sladších 40% rumů je to moc dobrý a vyzrálý rum. A pokud se podíváte na kategorii vlajkových lodí a třicetiletých rumů, dostanete přístupný kousek za velice příznivou cenu.

Tento rum se dá koupit na WH1 za 3900, což je pro třicetiletý rum slušné. Zároveň takto pěkný rum s číslovkou na etiketě může být vhodným dárkem ke kulatinám nebo jiným příležitostem. Rozhodně je vhodný pro rumaře zvyklé na 40% rumy a klasický španělský styl. A pokud chcete jen ochutnat, Dramroom má skladem i vzorek.