Plantation SC2019 Belize 2009 Wild Cherry Casks

Nebyla by to série Plantation Single Cask aby zde nebyl rum z Belize. A v roce 2019 to byl tento zástupce z palírny Travellers. V základu nic nečekaného, jedná se o typický melasový rum destilovaný na dvojité koloně. Také jako většina rumů z Panamy, i tenhle je trochu sladší, přiznává se zde sladkost 10 g/L.

Tento rum byl vypálen v roce 2009 a strávil dalších 5 let v ex-bourbonovém sudu v Panamě. Následně byl přesunut do Francie, kde se stařil 4 a půl roku ve sklepích firmy Ferrand v sudech po jejich cognacu. Třetí staření pak trvalo 6 měsíců, během kterých byl rum v sudu ze dřeva divoké třešně (Wild Cherry). Celkově tak dostaneme 10 let starý rum.

Sladkost už jsem zmínil, dále zde nebyl použit žádný karamel na dobarvení. Hodnoty těkavých látek a esterů jsou nepřekvapivě nízké, vcelku nízká je i síla. Lahvoval se při pouhých 44,1 % alkoholu.

Plantation SC 2019

Vůně je výrazná a suše ostrá. Bohužel také působí trochu ploše. Cítím zde kakao a čerstvé dřevo, k tomu sušené ovoce (nejvíce rozinky) s ovocnou sladkostí.

Chuť je sladká a lehká. Nějaká hutnost zde je, ale také ostrost a pikantnost. Celkově jde ale pořád o jemný rum. Opět je zde kakao a čerstvé dřevo, nyní se ale projeví víc ovoce. I více ovocné sladkosti, vyprofilují se zde sladké třešně. Ostré jsou pak i dřevité tóny.

Dozvuk je sladce ovocný, dokonce silně ovocný a šťavnatý. Z ovocných tónů jsou zde třešně a ovocné žvýkačky. Kromě toho zde pak cítím kakao a sladké dřevo.

Tento rum není špatný, není ale ani nijak zvlášť dobrý. Je to příjemný pitelný rum, který mě vůbec neohromil. Doporučil bych ho tak větším začátečníkům, nebo lidem kteří začínají prozkoumávat Plantation dál než jen základními lahvemi. Možná jsem také ovlivněn konkurencí, mám zde totiž například SC Belize XO z roku 2017 a ten je minimálně o třídu výš a mně chutná o hodně víc.