PRASK22 13 – S.B.S Jamaica 2013 Trelawny <>H WH1

 

V našem slepém společném adventním kalendáři z roku 2022 se dostáváme k číslo třináct, zároveň je to vzorek, který se mi povedlo docela přesně určit. On je totiž výrazný, ale specifický.

Jedná se o druhou láhev z edice S.B.S v tomto kalendáři, představoval jsem už S.B.S Jamaica NYE-WK 2020 PX. A podruhé se jedná o zelenou etiketu, tedy rum z Jamajky.

Tento rum byl destilován v roce 2013 v palírně Hampden. A jak je zde zvykem, jedná se o melasový kotlíkový esterový rum. Tato várka byla naplněno do sudu po bourbonu, ze kterého byla stočena v prosinci 2021. Je to tedy nejspíše osmiletý single cask. Rum při tom nebyl nijak ředěn nebo filtrován za studena, výsledkem je 254 lahví v síle 68,3 %. Celá várka pak vyšla jako exkluzivní plnění pro český eshop Warehouse 1. Co ale koukám, Dánové stočili minimálně jeden další sesterský sud.

Foto od majitele lahve

Důležitá je zde hodnota esterů. Rum je označen jako <>H (Diamond H), což znamená hodnoty mezi 900 a 1000 gr/hL AA esterů. A pokud to chápu správně, tato značka odkazuje přímo k Hampden Estate.

Už podle vůně hned vím, že jsme zas na Jamajce. Možná je zde i troška zasmrádlosti, spojená například s Haiti, zbytek je ale už jasný. Vůně je silně ovocná, sladce technická a esterově žvýkačková.

Chuť je neskutečně ovocná a šťavnatá. Nějaké to ovoce je zatuchlé, někde se zas ukáží víc mandarinky. Dále jsou tu očekávané žvýkačky, dále tóny sladkého vína a pohlazení esterů. Je překvapivě jemná, při tom je krásně intenzivní.

Foto od organizátora

Dozvuk je hlavně žvýkačkový, je neskutečně plný a šťavnatý. Dále je zde nálož sladkého tropického ovoce, poté se objevují i méně sladké tóny kávy a hořké čokolády. I když je to ve výsledku spíš Kofila. Ale se žvýkačkami.

Ochutnání tento rum umístilo neústupně na Jamajku, spousta ovoce a esterů to jen potvrdila. Rum podle chuti není nejstarší, podle vyšší sladkosti jsem čekal i nějaký vinný sud, jako minulé S.B.S. A také jsem S.B.S hádal, protože tento rum tak nějak sedí do jejich chuti. Ono se sice ukázalo, že sud to byl bourbonový, o to více sladké ovocnosti ale přišlo rovnou s destilátem.

Tenhle styl rumů mi velice chutná. Chuť má extrémně výraznou, také výrazně šťavnatou a ovocnou. A přitom je krásně jemný a neskutečně pitelný. Za WH1 to byl rozhodně dobře zvolený sud. A já jsem moc rád, že mám ještě část lahve doma, i když jsem si na ní s tou velkou řádkou S.B.S plnění hned nevzpomněl.