PRASK22 14 – S.B.S French Antilles 2020

Tento rum je již třetí lahví dánské série S.B.S v našem slepém společném adventním kalendáři z roku 2022. Tentokrát to ale není rum z Jamajky, pyšní se oranžovou etiketou a nápisem French Antilles. Francouzské Antily jsou částí Malých Antill, které spadají pod francouzskou správu. Součástí je například Guadeloupe (tedy ostrovy Basse-Terre, Marie-Galante a další) a ostrov Martinique. A na ten zavítáme dnes. Ale rum to bude hodně odlišný od francouzského agricole stylu, kterým je tento ostrov známý.

Zatímco tradiční rumový styl Martiniku je agricole rum pálený z čerstvé třtinové šťávy a svázaný tradičními pravidly, zde to tak neplatí. Rum byl vypálen v palírně Le Galion a to z melasy. Také se zde pro místní produkci velice netradičně použila mnohem delší doba fermentace. A my víme co to znamená, vyšší hodnoty esterů. Díky tomu je rum označen jako Grande Arome, což znám například z esterových rumů z Reunionu.

Rum se pálil v roce 2020 pomocí kolonového přístroje. Poté se naplnil do sudu, který předtím obsahoval portské víno. Sud se nalahvoval v červnu 2021, jedná se tedy o velice mladý rum. Někde se udává, že je jednoletý. Vzniklo pouze 179 lahví neupravovaného rumu o síle 56,2 % a toto lahvování bylo určeno pouze pro

Foto od majitele lahve

Rum se pálil v roce 2020 pomocí kolonového přístroje. Poté se naplnil do sudu, který předtím obsahoval portské víno. Sud se nalahvoval v červnu 2021, jedná se tedy o velice mladý rum. Někde se udává, že je jednoletý. Vzniklo pouze 179 lahví neupravovaného rumu o síle 56,2 % a toto lahvování bylo určeno pouze pro The Whisky Exchange.

Vůně ze začátku připomíná rumy z Barbadosu a Jamajky. Je tary Kofila a karamel, je zde tropické ovoce a funky estery. Pak se to ale celé posunuje lehce stranou. Silně se objevují žvýkačky, nejsou to ale přesně ty známé z Jamajky. Pak je tady také sladká ovocná šťáva. Ona je ta vůně nasládlá a hodně svěží a šťavnatá. A prostě mi silně připomíná Savannu z Reunionu.

Chuť začíná kávovými a čokoládovými tóny, rychle je ale přebije nálož tropického ovoce. Z něho pak postupně vystupují sladké estery a žvýkačky. A k tomu cucavé bonbony. Je celkově plná a výrazná, sladší a šťavnatá. A také krásně hodně jemná a příjemná.

Foto od organizátora

Dozvuk už pak nepřekvapí a v podstatě ukazuje již řečené. Jsou tu jasné růžové žvýkačky, opět se objevuje chuť Kofily. Dále je tady sladká dřevitost a pohlazení esterů. Dozvuk je sladký a šťavnatý, výrazný i jemný.

Tak tohle se moc povedlo, je to nádherný rum. Jemně esterový a hodně žvýkačkový, k tomu pěkně šťavnatý a pitelný. Projevem bych řekl taková Savanna Grand Arome, Martinikem jsem tedy hodně překvapen. Ne vše je agricole, co vyjde z francouzských oblastí…