Plantation SC2019 Jamaica 2009 Long Pond CRV Tokaj wine cask

Plantation SC Jamaica 2009 Long Pond CRV Tokaj je druhým jamajským rumem v kolekci Plantation Single Cask 2019. Jedná se o melasový rum z palírny Long Pond, destilovaný v roce 2009. Vypálen byl na starém měděném kolonovém destilačním přístroji po kratší, jednotýdenní fermentaci. Tento kolonový přístroj je zajímavý a vzácný, bohužel ale také ve špatném stavu. Tento rum byl tal jedním z posledních rumů na něm vypálených. Podobnou kolonu, jen v lepší kondici, má Plantation ve své barbadoské palírně WIRD.

Rum strávil v bourbonovém sudu na Jamajce 7 a půl roku, poté byl jako obvykle převezen do Francie. Zde ve sklepích společnosti Maison Ferrand zrál jeden rok v sudech po jejich cognacu a následně 1 a půl roku v sudech po sladkém Tokajském víně.

Tento rum není nijak doslazován a je ředěn na velice nízkých 42,6 %. Také hodnoty esterů a těkavých látek jsou překvapivě velmi nízké (pouze 116 a 283 g/hL AA). Esterová značka CRV, kterou je tento rum označen, by ale měla mít ještě méně, tato hodnota spíš odpovídá tabulkově ITP. Pořád se ale jedná o nejméně esterové rumy produkované v Long Pondu.

Vůně je rozhodně jemná a lehká. Není moc sladká, je spíše sušší. V první vlně přijde lak na nehty a dřevitý prach, poté se objeví sladké víno a jemné ovoce.

Chuť je sladší a plnější, není ale už tolik jemná. Jsou zde tóny žvýkačky a ovoce, nacházím zde šťavnaté banány a jemné dřevo. Je to celé docela příjemné, to je ale vše.

I dozvuk je sladší, je také jemnější. Také ale kratší a navoněný, parfémový. Opět je zde ovoce a žvýkačky s dřevitostí a banány.

Plantation SC 2019

Tento Plantation je docela zajímavý, jen to ale prostě není ono, něco mi v něm chybí. Chvílemi ukáže i výraznost, není ale moc bohatý. To vedlejší SC Clarendon MMW mi asi chutnal víc. Já bych si dovedl představit tento rum jako takové nekomplikované letní popíjení. Takto si třeba užívám osmiletý Hampden Estate. Nevidím ale důvod, pořizovat si celou lahev. Tato slabší a sladší Jamajka je tak podle mně vhodnější pro například pro začátečníky (třeba jako pokračování po Plantation Xaymaca) nebo na nastartování degustace jamajských rumů. Já už bych si místo něj nalil něco trošku výraznějšího.