Rumová degustace na Čtvrťozeninách Pivotečky

Místo červencové rumové degustace v Pivotečce tu byly Čtvrťozeniny – velká párty pod otevřeným nebem. A k ní otevřená degustace rumů – takže jsme vlastně o nic nepřišli 🙂

Ron del Barrilito je značka rumu z Portorika. Přesný původ rumů není známý, ale povídá se, že je aktuálně zásobuje Bacardi. Tato tříhvězdičková láhev by měla být kolonový melasový rum starý 6 až 10 let, při jehož zrání byly použity sherry sudy a byl lahvován ve 43%.

Barrilito vypadá levně a vůně nijak neohromí. Ale v chuti je příjemně silný, není úplně vyzrálý, ale také není ostrý. Dá se říct, že je silně nasládlý a má takovou skrytou šťavnatost. V chuti dřevo, koření a melasa, pak sušené ovoce a rozinky.

Appleton 12 yo představovat ani nebudu, je to jeden z nejlepších solidních rumů v této kategorii. V chuti je lehce ostřejší, s výraznou měkkou čokoládou, dozvuk je hodně ovocný, s pomerančem a mandarinkami. Prostě nutnost ochutnat pro všechny, kdo to myslí s rumem vážně.

R. L. Seale’s 10 yo je vedle Appletonu další zástupce solidních rumů. Jedná se o směs Barbadoských rumů zrajících v sudech po bourbonu a lahvovaný ve velmi příjemných 46%.

Ve vůni je příjemně jemný a dají se zde najít karamelky, tropické ovoce a lehce bylinky a nugát. Chuť pokračuje, jak začala vůně a přidává se lehce svíravost a lehounce dřevo. Dozvuk je spíše ovocný a méně sladký. Příjemný solidní rum a dobrý zástupce do začátku neslazených a silnějších rumů.

Navy Island Jamaica Navy Strength – Poslední rum degustace a opravdový zlatý hřeb večera (nebo spíš odpoledne). Blend Jamajských rumů z palíren Worthy Park, Hampden a Monymusk, těžký melasový rum zrající v sudech po bourbonu a lahvovaný v sudové síle. A že je to všechno znát.

Ve vůni se sice dají najít typické tóny Jamajské ovocnosti, tady ale hlavně dominují brusinky a připálený karamel. I na 57% je vůně krásně jemná, bez ostrosti alkoholu. Chutí a dozvukem prochází tóny sladkého dřeva, prim zde však pořád hrají brusinky lehce doplněné dalším ovocem (jako třeba ananasem). Je to krásně silný a výrazný rum, na kterém jeho procenta nejsou vůbec znát ostrostí, ale pouze silou prožitku. Dal bych si ho znovu rád, takže ho řadím mezi kandidáty na budoucí zakoupení láhve.