Habitation Velier Forsyths White WPE

Velier je nezávislý italský bottler a jeho řada Habitation Velier nabízí pouze poctivé a tradiční kotlíkové rumy. Jejich Forsyths je bílý rum destilovaný v jamajské palírně Worthy Park (stejně jako předchozí Rum Nation) a je lahvován při síle 57 %.

Vůně je plná, měkká a velmi jemná. Na začátku se zdá chladivá, se skrytým pichlavým ovocem, náznakem medu. Poté přicházejí medové citrusy a olivy, objeví se techničnost (lehoulince, něco jako petrolej). S časem více sládne a rozvine se. Citrusy sládnou, později se objeví i kokos.

Chuť je plná, jemná a velmi suchá. Když říkám jemná, myslím až překvapivě hodně jemná, ale svíravá. Dá se v ní hádat nesladké nezralé ovoce, hrubá techničnost a sladké citrusy. Oproti Rum Nation není zatuchlá.

Dozvuk je velmi lehký, nesladké ovoce se objeví až později. Také je zde lehká techničnost, která postupně zjemní. Po přidání vody lze rozeznat nezralý ananas a kokos.

Celkově jde o zajímavý a překvapivě velmi jemný rum, na můj vkus by mohl být i výraznější. Na 57% je velmi dobře pitelný. I když je to „jen“ bílý rum, chce čas na rozvinutí. Pak se odmění citrusy a jemnou techničností. I vzhledem k příznivé ceně by to byl možný kandidát pro další experimentování.