Velier Nine Leaves Japoniani 2016 4 yo

O Velierovi, rumovém podniku Luci Gargana, se píše často. Za těch pár desítek let alkoholovém byznysu si udělal vskutku jméno. Tento rum ale nepatří do jejich zaběhlých řad, je jednou z trojice lahví nazývaných Japoniani. To proto, že na jejich etikety se použili obrázky, které Luca načrtl v letadle při cestě z Japonska do Itálie. Obrázkům se vybraly rumy a v roce 2020 vyšlo toto limitované plnění třech různých lahví – Karukery z Guadeloupe, Savanny z Reunionu a Nine Leaves z Japonska.

Dnešní rum je Pure Sugar Cane Juice Rum z Japonska, z palírny Nine Leaves. O té jsem již psal v recenzi na jejich Nine Leaves Encrypted IV. Tato malá palírna byla založena v roce 2013 a nachází se v v Otsu, v horách Otowa prefektury Shiga. Rumy se zde vyrábějí z fermentovaného hnědého cukru, podle pojmenování tohoto konkrétního kousku, je ten ale nejspíše pálen ze šťávy z cukrové třtiny. Palírna vlastní kotlíkové destilační přístroje od skotské firmy Forsyths, kotel pro druhou destilaci je velice podobný tomu ve whisky palírně Glenmorangie. Pro zrání jsou zde zajímavé podmínky s extrémně chladnými zimami a horkými léty. Také se experimentuje se sudy a jejich druhy, destilát se do nich obvykle ukládá v síle 50 %. Rum vybraný Lucou pro ochutnávané plnění je kotlíkový rum destilován v roce 2016. Poté byl v palírně stařen 4 roky a lahvoval se v plné síle 66,6 % a limitovaném počtu 350 lahví.

Vůně je nasládlá, je zajímavá a bohatá. Cítím zde želé a bonbony, pak také pomeranče a pepř. Při první ochutnávce tak myslím na styl stařeného agricole rumu. Objevují se další koření, trošku nezvyklé. Je tady opravdu hodně želé a k tomu troška sušeného ovoce a dřeva. Při druhé ochutnávce objevuji ještě pálenkovitost, je tady šťavnatá slivovice. A k ní med s trochou vosku a sladká dřevitost, také se přidá na výraznosti. Při třetí ochutnávce zde zase cítím výrazněji whisky, medovou sherry whisky. K tomu pak rozinkovou čokoládu, šťavnaté ovoce a trochu stařenou pálenku. Toho dřeva je zde docela hodně, stejně tak koření. Sušené ovoce tu ještě doplní nugát.

Chuť se mi ze začátků zdá perlivá a ostrá, je pikantní a docela šťavnatá. Při prvních ochutnávkách je zde hodně dominantní ovoce, nejvíce pomeranče. Až to připomíná pomerančový vitacit. Další ochutnávky zas opět přinesli dojem výrazné slivovice, ale také medovosti a dřevitosti. Chuť je nasládlá, je plná a suchá. A také výrazná. Také se objevily rozinky a hutné sherry nebo hořká čokoláda. V pozadí je pak více sušeného ovoce a také hodně dřeva s trochou nugátu.

Dozvuk je nahořkle pomerančový, opět až vitacitově. Taky je tady sladké dřevo a čokoláda, hořká tmavá čokoláda. Je perlivý a pichlavý, suchý. V dalších ochutnávkách pak zase připomíná vyzrálou slivovici, včetně pecek. Dále se objeví výrazná dřevitost a medovost. Je trochu méně sladký a taky lehce drhoucí. V pozadí se schovává koření a další citrusy, možná i želé bonbony.

Tenhle rum je rozhodně dost zajímavý, ale také pikantní. V průběhu ochutnávání jsem pokaždé našel trošku jiné dojmy, chutí i dozvukem se prolínají tóny medové whisky i ovocné a rozinkové tóny sherry. A k tomu špetka agricole a stařené slivovice. Rum je to silný a nasládlý, je lehce hřejivý a také dost plný a výrazný. Jen umí i tu pichlavost. Je to zvláštní kombinace, vyzrálý rum, který je ale živý a ostřejší. Ve výsledku ale pořád dost dobré.