Rumfest 2021 – Appleton Estate 12 a 15

Jamajský stánek na Rumfestu

Na letošním pražském Rumfestu jsem ochutnával a porovnával dva rumy Appleton Estate. Prvním je můj starý známý 12 yo, nyní s podtitulem Rare Casks. Druhým je úplná novinka, patnáctiletý Black River Casks.

Oba pocházejí z Jamajky, z palírny Appleton Estate, kde se rum vyrábí už od roku 1749. Jsou to kotlíkové rumy, které nejsou nijak dochucované nebo doslazované. Jsou lahvované v síle 43 % a jak je zde zvykem, číslovkou na etiketě se oznamuje nejmladší složka. Jsou to tedy nejméně dvanáctileté a patnáctileté rumy.

Tyto rumy jsou takovým středem až vrcholem základní řady palírny. Do té patří pod nimi ještě 8 yo a nejmladší Signature. Nad patnáctkou se zase nachází 21 let starý rum, nyní známý jako Nassau Valley Cask, ten už je ale dražší a může být obtížně sehnatelný. Mimo základní řadu vycházela ještě 30 yo, Joy a 50 yo, ty jsou ale velmi limitované.

AE 12 je prostě dobrý a pitelný rum. Ve vůni je sladké dřevo a karamel, v chuti pak hodně nesladkého dřeva s ovocem. Dozvuk je dlouhý a nasládlý, opět se sladkým dřevem. A hlavně je velmi jemný.

Ač by se mělo jednat o stejný blend, jako předchozí verze, nějaké změny stejně zaznamenám. Nejvíc mi zde chybí výraznější ovocnost a pomerančovost, kterou si pamatuji z dřívějška.

AE 15 je už na první pohled tmavší (a na první ochutnání hutnější) než AE 12. Vůně je měkká a hutná, plná nasládlého dřeva doplněného ovocem, karamelem a vegetací. Chuť působí pěkně plně, je velmi jemná a plná nasládlého dřeva. Dozvuk je silný, dlouhý a nasládlý, se sladkým dřevem a kořením.

Je to plně působící a velmi jemný rum. Moc mi chutnal, v přímém porovnání je lepší než dvanáctka. Velice by mě zajímalo, jak by si vedl proti 21 yo, protože ta mě před nějakým časem zas tolik neohromila.

Detail AE 12 a 15 s lahvemi v pozadí