Rumový adventní kalendář 2021 – Den 22 – Clément V.S.O.P

Značka Clément, to jsou velmi známé agricole rumy z Martiniku. Já jsem nezávisle na sobe ochutnával několikrát jejich Select Barrel, myslel jsem že jsem ochutnal i VSOP, ale v poznámkách ho nikde nemám. Tak uvidíme, jaký je.

Agricole z Martiniku, to je světový pojem, zemědělská výroba rumu z čerstvé třtinové šťávy ve Francouzském stylu. A Rhum Clément je zde už od roku 1887. Tato značka má v portfoliu velké množství lahví, od široké řady bílých nebo lehce stařených rumů až po velmi prémiové kousky. VSOP je základním rumem jejich prestižní řady (a je tedy postaven nad Select Barrel). Tento rum zraje 4 roky v dubových sudech z francouzské oblasti Limousin nebo v sudech po bourbonu. Obecně VSOP znamená Very Superior Old Pale a pochází z označení cognacu, rum takto pojmenovaný musí být starý alespoň 4 roky.

Ve vůni je znát lehké koření a karamel, pak přijde silná nálož sladkých bonbonů, peprmintu a lékořice. Když se vůně trochu uklidní, jsou zde výrazné tóny sladkého dřeva a sladkého bourbonu. Celou dobu působí pěkně svěže.

Chuť je dost sladká a bonbonová, sladké dřevo je zde ještě výraznější. Je tu želé, karamel a sladké koření, v pozadí pak nasládlá guma a stopy lékořice. Celkově je chuť velmi plná, silná a jemná zároveň.

Dozvuk začíná výrazným kořením, taková pikantní vánoční směs. Hned za nám je sladké želé a jemné dřevo. V pozadí pak trochu zemitosti a větrovosti. A ještě více želé bonbonů.

Tento rum na to jde přesně naopak než William Hinton, tady se staření a sudy propojily s agricole a úplně ho změnily. Rum je to výrazně dřevitý a kořenitý, stopy agricole jsou spíše v pozadí a hlavně v želé bonbonech.

Je to moc dobrý rum, určitě dobré stařené agricole vhodné i pro začátečníky. Řekl bych, že je mnohem lepší než Select Barrel. Prostě výrazný a hodně jemný rum.