Rumový adventní kalendář 2021 – Den 24 – Patridom Gran Reserva Overproof

Nejdřív tu byly rumy Esclavo, kompletní řada rumů z Dominikánské republiky míchané a lahvované Dány z 1434 (tedy těmi, co dělají tento kalendář). Nejprve tedy 12, 15 a XO rumy, přidal se i XO v sudové síle. Loni už se objevily rumy v novém dizajnu a v kalendáři se objevil jejich XO. A myslím že na Rumfestu jsem zahlédl i jejich Gran Reservu a její overproof verzi.

Esclavo znamená otrok a těmito rumy jim byl vzdáván holt, bylo to poděkování všem, díky nimž máme dnes tyto rumy. Tato značka ale stejně byla napadena, že název je urážlivý a že otroctví schvaluje. Jak jsem to tedy pochopil, rumy Esclavo se nyní kvůli tomu přejmenují na Patridom.

Patridom Gran Reserva Overproof je prémiový rum z čerstvé šťávy z cukrové třtiny vyroben a stařen v Dominikánské republice. Tento konkrétní se staří 3 až 5 let v různých sudech z Amerického nebo Francouzského dubu. Lahvuje se v zajímavé síle 57,5 %.

Vůně začíná výrazným karamelem a ovocem. Jsou zde pomeranče a jejich kůra, pak svěží koření a ovocná sladkost. Je lehčí ale výrazná, dává tušit sílu. Po ochutnání zde zpětně nacházím ještě sladké citronové želé.

Chuť je výrazně pomerančová, sladce kořenitá a silně nasládlá. Je docela hutná, zároveň ale pěkně pikantní. Později přijdou tóny citrusového želé a tmavého karamelu. Rozhodně je hřejivá, také s časem zesiluje sladkost a tóny karamelu.

Dozvuk je oproti chuti jemnější, trošku méně výrazný. Zůstává ale dlouho a sladce. Cítím zde kandovanou pomerančovou kůru oslazenou karamelem, po chvíli ještě pikantní a hodně sladké citronové želé. Rum je pravděpodobně sladší než se zdá, je to ale schované ze jeho silou.

Pokud rumy Esclavo (nyni Patridom) a obecně celé 1423 něco umí, tak kombinovat sílu se sladkostí. Ať už to bylo třeba Esclavo XO Cask nebo Companero Panama, přinesli krásně tuto kombinaci. A Gran Reserva Overproof v tom trochu pokračuje, je sice trošku lehčí v chuti a trochu jiná ve svém stylu, je to ale moc pěkný rum. A navíc se krásně hodí i k těm vánocům.

Po zbytek prosince si nyní dám volno, v lednu bych pak chtěl přinést nějako shrnutí celého kalendáře a opět se vrátit ke klasickým recenzím. Užívejte.