Rumový adventní kalendář 2020 Den první – Compañero Panama Extra Añejo

Tento rum patří přímo stejné společnosti, která vytvořila tento adventní kalendář. Tedy dánské 1423, jejíž znak najdeme i na etiketě. Nedivím se, že používají vlastní rum jako formu reklamy ve svém vlastním kalendáři. Přesně takto se již objevil v kalendáři z roku 2017, kde ho uzavíral jako 23. vzorek těsně před vánoci. Letos ho naopak otevírá.

Minule to byl jeden z mých favoritů a později jsem si koupil domů celou láhev. Tento vzoreček tedy otevírat nebudu, přechutnám ho z domácích zásob.

Co je tento rum zač? Jedná se o rum z Panamy, stařený 12 let a lahvovaný s 54 % alkoholu, což mu dodává pěknou sílu. Co se týče staření, kromě klasických dubových sudů po bourbonu zde byly pro dozrávání použity „cacao-seasoned casks“. Do češtiny bych to překládal jako sudy okořeněné, ochucené nebo „vylepšené“ kakaem, o co přesně se jedná se ani na oficiálních stránkách nedočteme.

Kromě toho panamského „čokoládového“ rumy nalezneme pod značkou Compañero ještě Gran Reservu míchanou z jamajských a trinidadských rumů a Elixir Orange, sladký kokosovo-pomerančový likér.

Ve vůni je hned zpočátku silně znát silné kakao a hořká čokoláda. A pak ještě víc hořké čokolády. Když budu hledat něco dalšího, nacházím lehké stopy sladkého ovoce, dřeva a mízy.

Chuť se projeví silně hořkým kakaem a intenzivní čokoládou, v pozadí je pichlavost a stopy sladkého ovoce. Je hutná, silná a sladká.

Dozvuk je pak už jen plný intenzivně kakaové horké čokolády. Je k tomu navíc hezky silný a hřejivý a má v pozadí tóny sladkého ovoce.

U tohoto rumu je těžké rozeznat další chutě, když je hlavní „čokoládovost“ tak intenzivní. Je sladký, ale díky svojí síle se nedá zařadit mezi likéry. Pokud vás toto zaujalo, máte se na co těšit. Mě celkově chutnal, zaujal jako vzorek a i celá láhev si doma místo našla.