Rumfest 2021 – Warehouse #1 budoucí jamajské novinky

Na jamajském stánku pražského Rumfestu mohl každý ochutnat vzorky 4 bílých rumů, které plánuje Warehouse #1 lahvovat a prodávat ve své „Overproof White Rum“ sérii. Na stejném stánku byl k ochutnání i první rum této série – vysokoesterové WPE z palírny Worthy Park. Nevím, jestli se v budoucnu koukneme i do jiných států, všech 5 bílých rumů je totiž z Jamajky. A to má svůj důvod, Jamajka je svými overproof rumy velmi známá.

Tato série má několik společných rysů. Kromě toho, že se jedná o nestařené bílé rumy, mají společnou sílu 63 % (typickou pro overproof rumy) a jsou nedochucované, nedoslazované a nefiltrované za studena. Snad mohu předpokládat, že takto to bude i pokračovat.

Druhým rumem v sérii je NYE-WK, který vychází tento týden. Tato zkratka označuje palírnu New Yarmouth a maximální možné estery. Jejich WK rumy by tedy měli mít jejich obsah mezi 1500 a 1600 g/hL AA (gramů na hektolitr čistého alkoholu). Tedy stejný obsah, jako mají rumy DOK (Hampden) a TECC (Long Pond). WK samo o sobě je zkratka z „Winston Kennedy“.

Po zběžném ochutnání mohu řící, že tento rum bude velmi hustý, hrubý a ovocný. Není tak výrazně esterový, jak by se mohlo očekávat podle čísel. Ale něco se dá poznat v té hrubosti. Není ostrý, je prostě silný a „hrubý“.

Jako třetí v této kolekci by se měl objevit STCHE. Tyto písmenka značí palírnu Long Pond a úroveň esterů mezi 550-700 g/hL AA. Uvidíme, jestli na finální etiketě bude pojmenovaný takto, je zde několik možností zápisu. Některé lahve na místě H mají piktogram srdíčka a celý název je tak STC♥E. Viděl jsem ale i označení STC#E nebo pouhé STCE.

Rum je to každopádně velmi voňavý, suchý a méně sladký. Je rozhodně dost ovocný, nejvíce zde nacházím tóny banánů. Tento rum bych si rád nalil a nechal ho v místnosti trochu rozvonět.

Čtvrtý v této sérii by měl být HLCF. To ukazuje na palírnu Hampden a 500 až 700 esterů. Úroveň je to tak podobná předchozímu STCHE.

Rum chutná hodně suše a nesladce, zvládá být zároveň velmi výrazný i jemný. V chuti je hodně ovoce, také jsou zde přítomné banány. Oproti STCHE se zde ale objevili tóny vegetace až zeleniny.

Posledním rumem, plánovaným někdy do budoucna série, je NYE-HM. Opakuje se zde tedy palírna New Yarmouth, HM ale značí stejnou úroveň esterů jako HLCF, je to tedy znatelně méně než u NYE-WK.

WK je velmi ovocný a suchý. A hlavně je strašlivě výrazný, estery jsou zde opravdu silné a tlačí chuť dopředu.

Tento týden vychází druhá láhev

Já jsem milovník jamajských rumů a jak estery, tak bílé overproof rumy v tom hrají velkou roli. Jsem tedy nadšený, že by tímto mohl být zajištěn jejich přísun v širokém spektru chutí.