Advent 2022/19 – novo fogo Chameleon

Z Brazílie k nám přichází další zástupce rumu, který není tak úplně rum. Místní destilát z cukrové třtiny se totiž označuje jako cachaça. Pro nás je to ale rum, stejně se nachází v rumovém adventním kalendáři. V roce 2018 se tato značka představila v kalendáři poprvé, svým rodinným blendem. Ač chutnajíc trochu jako ovocná pálenka, byl to velice příjemný zážitek.

Palírna Novo Fogo se nachází v jižní Brazílii, uprostřed džungle. Pěstuje se zde vlastní cukrová třtina a to podle bio postupů a zachovávající trvale udržitelnou produkci. Veškerý odpad z výroby se recykluje a dále zpracovává. V okolí palírny se také vysazují původní druhy ohrožených stromů.

Základní edici Core Spirit v podstatě tvoří trojice rumů – nestařená Silver, lehce stařený Chameleon a více stařený Barrel Aged. Vyšší edice Two-Woods zkoumá vliv různých druhů dřeva a obsahuje cachacy finišované v sudech ze zebrana, brazilského ořechu nebo brazilského teaku. Pak se ještě občas stáčí Single Barrel cachacy a nově se objevují již předmíchané drinky v plechovkách.

Edice Chameleon se lahvuje v síle 43 % a spojuje chutě stříbrné nestařené cachacy a v sudu zrající zlaté dvouleté cachacy. Chameleon se tak staří pouhý jeden rok v předtím použitých sudech z amerického dubu, aby se zachoval vliv deštného pralesa a cukrové třtiny. Používá se zde divoká neřízená fermentace trvající 18 hodin, destiluje se na kotlíkovém přístroji.

Tohle je krásná vůně. Není tak výrazná, ale je velmi jemná. Začíná tóny vegetace a zeleniny, s nimi se ale objevuje i ovoce. Takový měkčí Clairin. Dále je tady lehce koření, celkově je to ale prostě přírodní agricole.

Chuť pokračuje očekávaně, s náloží vegetace a zeleniny. Také je zde trocha ovoce, chuť je celkově svěží a šťavnatá. A také je plná a jemná, působí trochu sušeji a ne moc sladce. Někde se objeví i závan slanosti. Chutná tedy jako hodně jemná pálenka.

I dozvuk je trochu slaný, hezky to doplňuje kombinaci vegetace a zeleniny. Ovoce zde již není, spíš se ukazuje zemitost a opět i koření. Je tu náznak sladkého dřevo a trošky vanilky, staření se konečně projevuje.

Z hloubi pralesa nám přišla jemná třtinovice, přírodní pálenka s lehkým dotykem dřeva. Je velice pitelná a příjemná, má svůj styl. Staření se tady chuťově projevuje až v dozvuku, neviditelný dotek sudu ale může být i pěkné jemnosti a zakulacení. Já jsem rozhodně spokojený.