Rumový adventní kalendář 2021 – Den 19 – Savanna 5 yo

Savanna z Reunionu není tak moc známá palírna, rumy ale dělá jedinečné. Já tedy miluji jejich esterové kousky. Tento vypadá jako jejich základní stařený rum, ten jsem ale ještě neochutnal, jsem tedy velice rád za tu možnost.

Tento rum je vyroben z melasy po dlouhé čtrnáctidenní fermentaci. Mělo by se jednat o směs lehčí Traditionnel a esterové Grand Arôme, zrání probíhalo v tropických podmínkách 5 let v sudech z Francouzského dubu. Někde se označuje jako ex-cognac, ale to jsem nikde potvrzené Lahvuje se v síle 43 %.

Vůně je hodně lehká. Také je techničtější a zároveň méně esterová než bych u Savanny čekal. Je zde závan citrusů a sladké techniky, ale to je skoro vše. Možná pak nějaká nasládlá zemitost a stopy dalšího ovoce.

Chuť už je výraznější i plnější. Hlavní nosnou vlnou je zde hrubá a svěží techničnost, jsou zde citrusy a zemitost. Postupně spíše zjemní. Našel jsem ještě tóny bonbonů

Dozvuk je nesladký, méně výrazný ale plný. Je hodně citrusový a svěží. Citrony a grepy asi nejvíc. V téhle fázi mi začíná připomínat rumy z Jamajského Clarendonu.

Chuť je slušná, ale vůně slabá a dozvuk takový nijaký. Bohužel mému očekávání tento rum nedostál. Možná je docela zajímavý samostatně, svojí hrubou citrusovostí. Ale Savanna pro mě zůstane pouze Grand Arôme.