Rumový adventní kalendář 2021 – Den 18 – Worthy Park 109

Tento rum je letošní novinka od Jamajské palírny Worthy Park. Její uvedení v kalendáři vítám, nicméně lahvičku otevírat nebudu, mohu totiž udělat důkladnější rozbor díky své načaté láhvi.

Worthy Park je spojen s rumem na Jamajce již několik století, nicméně moderní historie začala v roce 2004 dokončením nové palírny. Myšlenka na tento rum se objevila před pěti lety, posledního 2 a půl roku bylo věnováno přípravě této směsi. Rum byl inspirován silnými tmavými rumy z Jamajky a Guyany, které se historicky vyráběly pro použití v koktejlech. I díky tomu je rum připraven jako velmi silný – alkoholově i intenzitou chuti. Původně se tento rum měl označovat jako Gunpowder, má i stejnou historickou sílu 54,5 %. Toto pojmenování si ale legálně zabral Pussers, WP tedy místo toho vychází jako 109 – neboli o síle 109 proof. Rum se míchá z tříletého WPL a nestařeného esterového WPE a nepřekvapí, že je silně dobarvován karamelem. A jako drobný bonus tento rum přijde v litrové lahvi.

Vůně je brutálně silně karamelová. Až za tou spoustou karamelu vystrkuje růžky Jamajské ovoce. Je to hlavně tropické ovoce, v pozadí jsou ještě stopy čokolády.

Chuť je velice intenzivní. Je docela sladká, pichlavě ovocná a hrubě karamelová. Sladký karamel je v popředí, ovoce opět v pozadí. A je opravdu silná a plná chuti.

V dozvuku je ovoce nejvýraznější a nejšťavnatější. Karamel je zde až ve druhé vlně. Později přijdou tóny zemitosti a zatuchlosti.

Tento rum se nehodnotí snadno, je přeci jenom určen primárně do koktejlů. Ale to vůbec neznamená, že by nebyl pitelný i samotný. V tom případě jde o velice intenzivní rum, který míchá sladkou karamelovost a Jamajskou ovocnost. Na samotné popíjení by klidně mohl být jemnější nebo bohatší, 109 prostě přiznává to, co je: Mladý, přímočarý a výrazný rum ve velké láhvi za pár korun.

WP109 se doma neztratí, samotný když chcete něco velkého, nebo třeba se zázvorovou limonádou a ledem pro něco osvěžujícího. WP a Fever-Tree Ginger Beer se minulé léto stalo mou oblíbenou kombinací. Já svoji láhev koupil zde.