Rumový adventní kalendář 2021 – Den 08 – Cane Island Thailand 5 yo

To už by nebyl advent, abych neochutnal nějakou novinku od Cane Island. V minulém kalendáři to byla čtyřletá Austrálie a dvanáctiletá Nicaragua, v roce 2018 zase jejich blendy z Jamajky, Trinidadu nebo Kuby Letos je to Thajsko, pětiletý rum z tajné palírny…

O tomto rumu nevíme všechno, jak už jsem říkal, tak palírna je tajná. Je ale uvedena destinace, provincie Pathum Thani. Podle toho by mohlo jít o mě neznámou palírnu Sura Bangyikhan. Na výrobu byla použita melasa, destilace byla kolonová a rum zrál v sudech po bourbonu 5 let v tropickém thajském prostředí. Díky tropickým podmínkám by měl být pěkně vyzrálý už po těch pěti letech, měl by to být jemný ale charakterní rum. Na konci je lahvován v síle 43 %.

Vůně je příjemná, hodně jemná a nasládlá. Lehké koření a sladké dřevité tóny jsou tu velmi patrné, v pozadí pak jsou stopy ovoce a bourbonovosti. Dřevo působí skoro svěže a možná lehce čokoládově.

Chuť začíná velmi silně bourbonově – bourbon, sladké dřevo a vanilka. Čím déle ochutnávám, tím výrazněji se do mixu přidává ještě kokos. Pak je tu ještě pikantní exotické koření, za ním se schovává troška čokolády.

Dozvuk je hodně kokosový a nasládlý. Malou trošku výrazného koření jsem našel i zde. Objeví se tóny lehké čokolády a sladké dřevitosti, pak vše ale zmizí do ztracena. Dozvuk je tedy kratší a lehčí a nejvíce připomíná kokosovou čokoládu.

I jako předchozí rumy CI se i tento povedl. Je příjemný a pitelný, zároveň trochu netypický a tím i zajímavý. Má výraznou chuť, ale trochu slabší dozvuk. Také není sladký, je docela harmonický i když k tomu i pikantní. Celkově prostě funguje a rozhodně by mi nevadilo si ho někdy zopakovat.