PRASK22 24 – Mount Gay Andean Oak Cask

Rum s číslem 24 našeho slepého společného adventního kalendáře tak trochu navazuje na rum, který se objevil už o týden dříve. Dokonce jsem v jeho recenzi zlehka zmiňoval i dnešní rum. Tímto rumem byl Mount Gay 1703 Master Select a dnes na něj navazuji limitovaným Mount Gay 1703 Andean Oak.

Rumy Mount Gay jsou značkou z Barbadosu, tady v Čechách byly co vím známé dříve než nyní populární Foursquare. V základní řadě je jen několik rumů. Začíná mladý Eclipse a pokračuje starší Black Barrel. Dále pak už více prémiový XO a nejprémiovější 1703 Master Select. Ten je směsí kolonových a kotlíkových rumů stařených v bourbonových sudech 10 až 30 let.

Kromě základní nabídky Mount Gay vydává i limitované edice v sérii The Master Blender Collection. Tam se objevil XO rum stařený v sudech po rašelinné whisky z ostrova Islay, rum který je pouze kotlíkový a rumy se zajímavým druhým stařením. Zde byly pro staření využity sudy buď po portském víně nebo sudy po víně z Madeiry. A v pořadí čtvrtou edicí v této sérii byl Andean Oak.

Foto od majitele lahve

Rum v této edici je pouze kotlíkový, byl z melasy na dvakrát vypálen v místním měděném Double Retort kotlíkovém přístroji. Poté byla tato várka uložena do sudů po bourbonu, ve kterých zrála 14 let. Rumy byly následně přelity do sudů vyrobených z dubového dřeva z And. Toto finišování trvalo dalších 11 měsíců, poté se bez filtrování za studena lahvovalo. Síla byla zvolena středních 48 % alkoholu a v této síle vzniklo pouze 2760 lahví.

Vůně je hodně ovocná a svěží, je tady hodně citrusů. Voní tak jako citronová limonáda. K tomu je tu lehce koření a překvapivě nízká sladkost.

Chuť je také hodně citrusová a svěží, zároveň málo sladká. Působí pěkně hutně a trošku pikantně. Tady už to ale není citronová limonáda, více se objevují i hořké citrusy a citrusová kůra. Místo citronů se pak ukazují spíš grepy.

Foto od organizátora

Dozvuk je velice svěže ovocný a citrusový. Je tady jak citronová limonáda z vůně, tak grepy z chutě. Je příjemně nahořklý a výrazný.

Tohle je zajímavý rum, krásně svěží a pitelný. Mount Gay bych rozhodně netipoval, to klidně i nějakou jemnou Jamajku, možná díky výrazným citrusům. Ale jak MG je tohle moc dobré, o parník zajímavější než „obyčejný“ MG 1703.