El Dorado 2010 Diamond/Port Mourant

Na začátku roku 2020 vydala značka El Dorado z Guyany 4 limitované edice svých exkluzivních rumů. Vše jsou to různé směsi jednotlivých typů rumů, které v jejich palírně produkují. Tento, který jsem ochutnal, je Diamond/Port Mourant 2010, další byly Port Mourant/Uitvlugt/Diamond 2010, Port Mourant/Uitvlugt 2010 a Uitvlugt/Enmore 2008.

Diamond/Port Mourant 2010, jak se dá najít, je směs rumů z Diamond Continuous Coffey Still a Port Mourant Wooden Double Pot Still destilovaných v roce 2010, bezprostředně po destilaci smíchaných a zrajících 9 let v sudech po bourbonu. Tento rum je lahvován v 49,1 % alkoholu (podobně jako ostatní 3 z této série).

El Dorado vedle ochutnané skupiny námořnických Navy rumů

Vůně tohoto rumu je ze začátku lehká až řidší, taková ostřejší. Po odvětrání zjišťuji, že je překvapivě vyzrálá a výrazná (i když zůstává trochu ostřejší). V první vlně cítím karamel, ovoce, sladké dřevo a lehkou zemitost. Později se vůně rozvine do tónů kakaa, nasládlého koření, lehké čokolády a vyzrálého dřeva s lehkou stopou ořechů.

Chuť je jemná, plná a krásně harmonická. Je sladká a lehce pikantní, není vůbec přeslazená. Je tu hodně ovoce, například se do popředí derou mandarinky. A je tu i nasládlé koření, med, zemitost a jemné zatuchlé dřevo.

Dozvuk je příjemný a hlavně je překvapivě velmi dlouhý. Podobně jako chuť je také plný šťavnatého ovoce a mandarinek. Ona šťavnatost je zde výrazná, silně také vystupuje med a objevuje se i čokoláda. Kde dozvuk začíná ovocně, končí u medové hořké čokolády.

Od tohoto rumu jsem neměl velké očekávání, takže o to více překvapil. Je opravdu dobrý, krásně plný a harmonický. Prostě se povedl. Ale když se zpětně kouknu na cenovku, která byla 180 euro za láhev, říkám si že je to opravdu přestřelené. Kdyby stál řekněme 3000 našich, nacházel by se v více odpovídající společnosti.

Reklamní banner