Clairin Sajous

Clairin Sajous je třetím do trojice původních Clairinů, s Vavalem a Casimirem. A jako správný Clairin, i zde se jedná o autentický řemeslný a divoký rum z Haiti, vyráběný s pomocí živé síly a tradičními postupy.

Tento Clairin pochází z města Saint Michel de l’Attalaye, z palírny Chelo. Tu vede Michel Sajous, který dal tomuto rumu i jméno. Jak jde zde zvykem, i tato palírna má vlastní cukrovou třtinu, na 30 hektarech se zde pěstuje několik odrůd. Clairin Sajous se však vyrábí výhradně z odrůdy Cristalline. Destilace by měla probíhat na malém kotlíkovém přístroji, v jiných materiálech se zase píše o koloně. Každopádně se pro ohřev používá oheň z vylisovaných zbytků cukrové třtiny. Výsledný destilát by měl mít mezi 50 a 52 %, a je bez jakýchkoliv úprav vezen rovnou k lahvování.

U tohoto rumu jsem narazil už minimálně na 4 různé várky. Z roku 2013 o síle 53,5 %, z roku 2015 se silou 51 % a 2016 s 54,3 %. V prodeji je nyní várka z roku 2019 a síle 56,5 %. Neočekávám mezi nimi ale nějaké velké rozdíly. Sajous je často popisován jako lehký a „travní“ rum.

Rovnou se přiznám, že když jsem ho ochutnával poprvé, neohromil mě tolik jako Vaval a Casimir. Láhev jsem si proto nepořídit a zůstalo jen u ochutnávek. Nyní tak dám dohromady poznámky z předchozích let a rovnou je doplním dojmy z čerstvého vzorku.

Vůně je lehká, dokonce hodně lehká. Velmi jemná a méně výrazná. Takový rychlý závan vůní. Je zde příjemná ovocnost a trošku vegetace. K tomu lehká zasmrádlá zemitost a přezrálé ovoce se stopou kokosu.

Chuť je docela silná a plná, jen není bohatá. Ze začátku je lehčí a hodně jemná. Taková sladká a zatuchlá, s trochou svíravosti. Je tu jemné ovoce a šťavnatá vegetace. Je šťavnatá a hrubá, svěží. A suše pikantní.

Dozvuk je nasládlý a pichlavý, suchý a trošku zatuchlý. Občas se ale objeví svěží tóny. Je docela plný, ale krátký. K lehké sladkosti se přidají citrusy a vegetace. A vlastně je hodně suchý a docela drsný.

Dohromady je to přímočarý a jednodušší bílý rum, něco jako pálenka se slabým vlivem ovoce. Proti Vavalu a Casimiru mu chybí bohatost i síla chutí. Je ale výrazný, chvílemi jemnější a chvílemi ostřejší.

Cena je stejná jako u předchozích, méně než 1300 Kč. Mě neohromil a celou láhev si nekoupím. Ale jako vstup mezi Clairiny by možná mohl být vhodnější než intenzivnější kolegové. Pokud nechcete celou láhev, dá se koupit i jako vzorek na Dramroom.

Rumy z Haiti