Clairin Casimir

Druhým Clairinem, na který se podívám podrobně, je Casimir. Pokud nevíte co jsou Clairiny zač, odkáži vás na obecný článek, případně na předchozí recenzi Clairinu Vaval. Ale stejně raději napíšu, že se jedná o autentický řemeslný rum z Haiti, vyráběný s pomocí živé síly a nápaditě vyrobených destilačních přístrojů.

Clairin Casimir je jedním z původní trojice, pojmenován je po palírníkovi jménem Faubert Casimir. Pálí se v odlehlé horské vesnici Barradères. Ta sice prý nemá restauraci ani hospodu, zato má třináct palíren. Faubert zde pokračuje v práci svého otce a je považován za nejlepšího v okolí. Na 50 hektarech tu navíc pěstuje dvě původní odrůdy cukrové třtiny – Hawaii Blanche a Hawaii Rouge. Také je zdejším zvykem přidávat do kvasící třtinové šťávy byliny nebo jinou zeleň. Faubert tu používá skořici a listy citronelly, občas i zázvor.  

Já mám doma láhev o síle 48,3 %, lahvovanou v roce 2016, mělo by se jednat o čtvrtou várku na trhu. Batch 2 měl 54 %, batch 6 zase 53,3. Aktuálně je v prodeji ročník 2018 o síle 49,5 %. Ale i když zde nějaké rozdíly budou, styl bude určitě stejný.

U těchto rumů lze poznat, že mají mnoho společného, zároveň jsou ale dosti odlišné. Casimir byl můj druhý Clairin, pořizoval jsem ho hned po Vavalu. A tak mám tendenci porovnávat je hlavně společně. Očekávání byla veliká. Na jedné straně nadšením z Vavalu. A na druhé straně to bylo jeho neblaze proslulou reputací od whiskařské skupiny. Ale těm nejel ani Dreifaltigkeit, neví co je dobré…

Vůně je hodně suchá a není skoro vůbec sladká. Jsou ty bylinky a zelená vegetace, je tu i nasládlé ovoce. Je to zatuchlá vegetace a techničnost. Ze sladkých tónů jsem objevil i náznak karamelu, jinak ovoce působí hodně málo sladce. V pozadí se převaluje lehký kouř, když se ho snažím identifikovat, tak asi nejvíce připomíná hořící vlhkou zeleň.

Chuť je lehce pikantní, je velice plná a trošku „drhnoucí“. Hlavní linku zde tvoří suché nesladké ovoce a nasládlá vegetace. Pak se najednou otevře a je velice ovocně šťavnatý. Ale je to nezralé ovoce, spíše svěží než sladké. V pozadí jsem nově opět objevil lehkou stopu karamelek. Chutí tu celkově hodně připomíná nějakou ovocnou pálenku místo rumu.

Dozvuk je ještě sušší, je drhnoucí a lehce ovocný. Je to také svěží a nezralé ovoce jen s trochou sladkosti. Jsou tu bylinky a sladká vegetace společně se svěží zemitostí. Celkově je hodně výrazný, silný a ohromující.

Chutná mi více Casimir nebo Vaval? Těžko říct, jak kdy… Casimir je sušší a méně ovocný než Vaval, díky menší sladkosti působí ostřeji. Ale sám o sobě je to výrazný a krásně divoký rum. Já jsem rád, že můžu mít doma oba.

Cena je tu stejná jako u Vavalu méně než 1300 Kč. A je to asi odpovídající částka za silný a neředěný divoký rum z Haiti. Za rum který dělají konkrétní lidé za velice zajímavých podmínek. A tento i další Clairiny můžete ochutnat v menším balení na Dramroomu.