Duppy Share Aged

Společnost Fenix Drinks k nám dováží celou řádku rumů a dalších nápojů, tento je jejich důležitou součástí. Klasický Duppy Share je totiž stálicí nabídky a byl k dispozici už v roce 2019 jako jejich první produkt. Tato láhev i ostatní rumy Duppy Share se dají velice snadno koupit, nejedná se o žádné limitované kousky. Aktuálně je za příjemných 650 a to je cena, kterou si tento rum bez problémů obhájí.

Duppy Share je název a značka inspirovaná karibským folklorem a legendami. Duppies jsou totiž místní duchové, kterým velice chutná rum. Bylo jimi totiž vysvětlováno vypařování rumů ze sudů. Místní si mysleli, že tito duchové si pro sebe kradou ten nejlepší díl.

Klasický Duppy, celým jménem The Duppy Share Aged Carribean Rum byl prvním rumem této značky a představil to nejlepší z Karibiku v Britském stylu. Tvoří ho směs dvou dost odlišných rumů. Živost a ovocnost zde zastupuje Jamajka a její tříletý kotlíkový rum z palírny Worthy Park, vyzrálost a jemnost zase přinese pětiletý rum z Barbadoské palírny Foursquare. A protože se jedná o poctivý rum, není samozřejmě přidaný žádný cukr nebo dochucovadlo. V láhvi ho pak najdeme v síle 40 %, na první pohled je tedy vhodný pro kohokoliv.

Ve vůni je Duppy velmi jemný a hodně ovocný. Jsou zde například banány a ananas. A pak špetka karamelu a koření. Chuť je prostě velmi příjemná. Výrazná a jemná karamelovost je doplněná lehkým ovocem. Banány s ananasem bych zde našel také, nově jsou zde bylinky. Až v dozvuku se objeví větší hutnost, spojená se dřevem a čokoládou. A z ovoce tu zbyl hlavně ten banán. Celkově je také rum tak nějak středně sladký. Působí nasládle až sladce, ale není vůbec přeslazený. Prostě rum tak akorát.

Už na začátku je jasné, že tento rum je hodně přístupný. Kombinace rumu z FQ, nižší voltáže a žádného cukru ho staví do ideální pozice pro spoustu lidí. Můžou si pochutnat rumoví začátečníci nebo rumaři, kteří ubírají cukr. Chutnat může snadno i whiskařům a jiným skupinám. Protřelejším zase přinese suprový rum pro chvíle pohody nebo pro návštěvy. Na rozdíl od některých rumů „pro návštěvy“, tenhle si dají rádi s nimi a ne proto, že se potřebují zbavit rumů, které jim už nechutnají.

Já jsem Duppym hostil své kamarády na návštěvě a u většiny lidí bodoval, rozhodně se neštítili si dolít. Kromě jednoho, který už je trochu pokročilejší a ujíždí na Paranubes. Jemu přišel Duppy slabý a jednoduchý. Jsem zvědavý, jak mu bude chutnat Duppy White.

Pro mě je Duppy také trošku jednodušší pití. Jsem zvyklý na silnější votáže i výraznější rumy. Ale zároveň mám velmi rád rumy z Jamajky i z Foursquare, takže jejich směs mi zde také chutná. Dám si ho rád večer k seriálu nebo knížce, když nemám náladu na složitější kousky a chci odpočívat. Takto samostatně mi jeho 40 % stačí, výrazný je tak akorát. Chuť je dobrá, láhev v ruce příjemná a nemám vůbec problém si Duppíka užít.

A určitě doporučuji se podívat hned na další rum Duppy Share – na jeho bílého bratříčka Duppy White.