PRASK22 29 – Hampden Great House 2020

S rumem číslo 29 našeho slepého společného adventního kalendáře se vracíme zpět na Jamajku. A po několikáté i do palírny Hampden, ze kterého jsme tu teď měli experimentální Hampden Estate Pagos a privátní S.B.S Jamaica 2013 Trelawny <>H WH1.

Palírna Hampden Estate se nachází na Jamajce, v oblasti Trelawny. Zakládá si na výrobě rumu pomocí tradičních postupů, například pomocí divoké fermentace. Ta umožňuje získat esterové rumy, onen funk díky kterému jsou jamajské rumy proslavené. Pálí se zde v měděné destilační koloně, rumy se prodávají nestařené nebo stařené v tropických podmínkách Jamajky. Také se nic neupravuje nebo nepřidává, žádný cukr nebo karamel.

Great House se stal takovou Distillery Edition palírny. Pojmenován je po historickém stavení stojícím v areálu palírny, statku v koloniálním stylu, který je nyní využíván jako reprezentační. Kromě jména je také vypodobněn na etiketě. Poprvé se Great House (GH) objevil v roce 2019, se silou 59 % a červenou etiketou. Byl smíchán ze dvou odlišných rumů. Většinu (80 %) tvoří nízkoesterový rum OWH ročník 2012, zbylých 20 % pak esterový <>H ročníku 2016.

Foto od majitele lahve

O rok později přišla druhá edice, ročník 2020. Ten si ponechal sílu předchozího a vlastně i recepturu. 80 % procent ho tvoří lehký OWH ročník 2013, ostatních 20 % pak tvoří tradiční Hampdenovský <>H ročníku 2017. Použili se tedy jen zásoby z dalšího roku. Rum dostal identickou, jen barevně pozměněnou etiketu, tento je tedy zelený. A o něm budu dnes psát víc.

Jen rychle zmíním následovníky tohoto rumu. Rok 2021 přinesl oranžový GH, s novou recepturou a silou 55 % alkoholu. Přesná skladba není zveřejněná, jedná se o blend několika rumů různě esterových a různých ročníků. Rok 2022 je víceméně stejný, jedná se o blend středně a silně esterových rumů různých ročníků. Jen etiketu dostal modrou.

Vůně je šíleně ovocná, myslím že se můžu ihned přenést na Jamajku. Jsou tu tóny tropického ovoce, sušeného ovoce, ovocných bonbonů a žvýkaček. Kdybych chtěl, tak v tom najdu i nějaké estery. Ale tohle je hodně jemné, není to žádná esterová bomba jako vzorky od S.B.S. Ze vzorků to nejvíce připomíná Hampden Pagos a já s tím souhlasím, mám tu nějaký jemný stařený a méně esterový Hampden. V pozadí se kromě ovocných tónů postupně ještě rozvíjí trocha nugátu a sladší kávy, celkově moc příjemná kombinace.

To i chuť přináší hodně ovoce. Kromě toho tropického zde cítím sherry tóny, rozinky a sušené ovoce. A pak ještě něco pikantnějšího. Opět je nejblíže Hampden Pagos, takže za svým odhadem si stojím. Celkově je chuť nasládlá, sladší. A také šťavnatá. Kromě ovoce je tady třeba ještě výrazný karamel, estery zde zase spíše chybí.

Foto od organizátora

Dozvuk je dlouhý a šíleně šťavnatý. Tak jak to umí hlavně rumy z Jamajky. Je tady hromada ovoce a karamelu, postupně zesilují tóny nugátu a ořechů. Je to hutná zemitá a silná chuť. Také se zde objevují další ovocné tóny, jako bonbony a žvýkačky.

Zelený GH je dobrá Jamajka a výtečný rum. Není moc esterový, ale je šťavnatý, ovocný a krásně pitelný. Je v tom podobný právě třeba Pagosu, který i trošku na začátku připomínal. Jsem rád, že mi tento můj oblíbený rum chutnal i naslepo. A myslím si, že bude chutnat i široké řádce lidí. Síla alkoholu zde není vůbec znát, estery nejsou přepálené a chuť je prostě moc dobrá.