Rumy El Dorado pocházejí z Guyany, od společnosti Demerara Distillers Limited. Zatímco v minulosti bylo v Guyaně palíren stovky, na konci století už zůstala pouze jedna, patřící pod tuto společnost. Naštěstí pro nás se jí povedlo zachránit zajímavé množství techniky z rušených palíren, původní destilační přístroje tak byly převezeny do poslední fungující palírny Diamond. Zde se postupně zprovozňovali a také se na nich pálilo, což dalo vzniknout novým rumům se starými jmény. Příkladem budiž třeba recenzované El Dorado 2010 Diamond/Port Mourant využívající historický dřevěný dvojitý pot still z původní palírny Port Mourant nebo The Nectar Of The Daily Drams Guyana Albion AW destilovaný na stejném kotlíkovém přístroji. Ale ve stylu palírny Albion, kde tento unikátní destilační přístroj chvíli fungoval před jeho přesunem do Diamondu.
Řada Rare Collection představuje nejprestižnější řadu značky El Dorado, ta obsahuje právě stařené rumy destilované na těchto historických destilačních přístrojích. Také se rumy v této řadě nefiltrují a neředí. Nejedná se rozhodně o levné rumy, jejich ceny se pohybují ve stovkách eur. Zatímco sehnat celou láhev i vzorek může být už trochu problém, tak například Dramroom nabízí na svých stránkách dva vzorky rumů z této série: Port Mourant z roku 1999 a Albion ročníku 2004.
Tento Skeldon je ročník 2000, kdy byl v Diamondu vypálen na na destilační koloně typu Blair pocházející z původní palírny Skeldon. Je označek jako SWR, jak se původně rumy ze Skeldonu označovali. V tomto stylu se pálil lehký a suchý rum. Skeldon z Diamondu zrál 18 let v tropickém podnebí Guyany a lahvoval se v síle 58,3 %. Výsledkem této limitované produkce bylo 4368 lahví.
Rum má vskutku výjimečnou barvu, je velmi sytá a také načervenalá. To nebývá úplně zvykem.
Vůně je rozhodně nugátová a karamelová. Je příjemně intenzivní a sladce svěží, i přes sudovou sílu je velmi jemná a měkká. Dále se ve vůni objevuje sladká dřevitost a nasládlé koření, lehce také ovoce. To nejvíce ve formě sladkých citrusů, nejspíše citronů. Z dalších tónů nacházím ještě stopy kávy, trochu čokolády a závan žvýkačky. A ještě lehce med. Je to hutná těžká Guyana.
Chuť je plná a silná, je nasládlá a intenzivní. I když je plná, tak nepůsobí hutně. Působí vyzrále a trochu suše, zároveň svěže. K tomu je velmi šťavnatá a lehce perlivá a pikantní. Chuti pak dominují sladké dřevité tóny, nugát a koření, sladký med a lehké stopy želé. A nesmím zapomenou na nasládlé pečené citrusy.
Dozvuk je dlouhý a intenzivní, také hodně šťavnatý a suchý. Prolíná se zde výrazný nugát se sladkou dřevitostí se svěží sladkou a medovou citrusovostí. To jsou opět ty pečené citrony, tady lehce oslazené medem. Ale i se stopou čerstvých pichlavých citronů. Doplňuje je koření a hořká čokoláda.
Tento rum je ve výsledku velmi plný a zároveň sladký i svěží. Není přehnaně komplexní, je zde převážně nugát, sladká dřevitost a sladká svěží citrusovost. Ale je to pěkně intenzivní a stejně tak i příjemné a pitelné. Nějaké ty roky jsou zde znát, rum je to vyzrálý a vybalancovaný. Zůstává totiž živý a není přehnaně dřevitý. Takový klasický britský styl, ale zajímavější a lepší.
Cena této lahve je bohužel dost vysoká, jedná se ale o prémiový rum, který svou chutí obstojí před exkluzivní konkurencí. V době kdy jsem ochutnával tento vzorek jsem měl v paměti například Havana Club Máximo, který je svým stylem vzdáleně trošku podobný a toto El Dorado mi přijde jako lepší rum. A přitom mnohem levnější. A když tak vzpomínám na jíné exkluzivní rumy, Skeldon by jich určitě celou řádku svou chutí porazil. Tato řada je vskutku Rare Collection, protože rumy z ní opravdu stojí za ochutnání. Tento pěkně vyzrálý a zajímavý Skeldon tedy nakonec vůbec nezklamal, je to dost dobrý rum.