Isle of Jura 27 yo 1989 SV

Už je to dost let, co jsem tuto whisky ochutnal. Přivezl jsem si vzorek z Německa a v té době se jednalo o nejstarší whisky, co jsem zatím ochutnal. Od té doby jsem sice už ochutnal několik starších blendů i single grain whisky, těch ještě starších single malt whisky zas tolik nebylo (napadá mě například Prádlo 30 yo). Je to tedy tak trochu whisky z jiné éry, se současnou produkcí Jury určitě nesrovnatelná.

Whisky je tedy skotskou single malt z palírny Isle of Jura, nacházející se na stejnojmenném ostrově. Palírna prý byla založena v roce 1810, což by ji řadilo k nejstarším ve Skotsku. V dalších stoletích byla přestavěna i uzavřena, moderní éra začíná znovuotevřením v roce 1963. V současnosti byla nabídka palírny víceméně zjednodušena a preferuje se kratší pojmenování Jura.

Recenzovaná whisky byla vypálena 17.12.1989 a byla nalahvována nezávislou společností Signatory Vintage v sérii Cask Strength Collection 30.1.2017 ve věku 27 let. Tuto dlouho dobu si whisky poležela v bourbonovém sudu s číslem 30738. Stočeno bylo 137 lahví v neředěné síle 56,7 %. Sesterská whisky ve stejné síle byla také nalahvována pro Kirsch Whisky, to byla směs sudů 30741 a 30742, kde vzniklo 234 lahví.

Ve vůni se nejprve objeví suché dřevo, pak ale také jistá plastovost. Je tady čokoláda, hodně hořké čokolády. A pak také zemitost a suchý med. V pozadí možná ještě lehký náznak ovoce a čokoládová rumovost. Je velmi suchá.

Chuť je silná a pikantní, se stopami kyselosti a trpkosti. Je tady hodně sladkého dřeva a přezrálého ovoce, nejvíce ale cítím spálenou čokoládu. Jak připečenou Nutelu.

Dozvuk je sladce dřevitý, postupně se ale objeví spíše staré a hořké dřevo. Je tady vysokoprocentní tmavá čokoláda, chvílemi je to ale spíše opět spálená Nutela. Dál se tady ukáže nějaký sladký plast a karamelové dřevo. Pak možná trochu zatuchlosti a kyselosti, také pikantnosti.

Tohle je opravdu zajímavá whisky. Je tady víceméně minimální rašelina, ale velmi výrazná dřevitost a intenzivní čokoláda. A k tomu zvláštní plastové a spálené tóny, které tu nejspíše zůstali z původní rašeliny. Není to whisky asi na běžné popíjení, na to byla hodně intenzivní a suchá. Bohužel i velký vzorek byl docela málo na nějaké větší hraní, neváhal bych teď ochutnávku zopakovat. Protože stylem je rozhodně jedinečná a teď bych možná ještě více ocenil její intenzivní charakter.