Clairin Communal

O Clairinech jsem již něco napsal, hlavně o základních čtyřech – Vaval, Casimir, Sajous a Le Rocher. Nyní si odskočím trošičku stranou a představím Clairin Communal.

Ten byl vytvořen, aby spojoval lidi z Barraderes, Cavaillon, Pignon a Saint Michel. Pokud jste četli předchozí články pozorně, jsou to místa ze kterých pochází Clairiny Vaval, Casimir, Sajous a Le Rocher. Tento rum je totiž blendem těchto čtyř. Je to aromatický rum z cukrové třtiny pěstované bez použití chemie, fermentovaný dlouze a divoce a destilován na neméně divokých destilačních přístrojích.

O přesném složení rumu ve směsi se bohužel neví nic. V lahvi je pak blend naředěn na 43 %, čímž by mohl být přístupnější i pijákům neznalým bílých rumů. Každopádně je oficiálně doporučován i na míchání, například do cocktailu Daiquiri. Najdeme ho tak třeba v Daiquiri Machine Boxu.

Vůně je velmi příjemná. Je nasládlá a ovocná, pěkně plná a bohatá. Je šťavnatá a velmi jemná. Sice je jednodušší a méně intenzivní než u plnotučných Clairinů, to ale neznamená že by byla špatná. Naopak jsou různé ovocné vůně hezky propojené.

Chuť je plná a docela bohatá, nižší procenta tu vůbec nevadí. Je také velmi jemná. Cítím zde hlavně ovoce a šťavnatou ovocnost. K té se přidává lehká stopa vegetace a troška chladivosti. Celkově působí dost svěže.

Dozvuk je trochu kratší, zde chybí výraznost silnějších Clairinů. Je lehký ale plný a nasládlý. Opět zde hlavní chutě tvoří ovoce a ovocná šťavnatost, dále vegetace a zemitost. A v pozadí se schovávají stopy přezrálé zasmrádlosti, kterou jsou Clairiny známé.

Já mám tento Clairin velice rád. Díky míchání více druhů i ředění je pěkně balancovaný a zjemněný. Je měkký a příjemný, přitom plný a bohatý. Takový nekomplikovaný přístupný Clairin. V rámci základních bílých rumů je u mě vysoko, je prostě moc dobrý.

Klasické Clairiny jsou více vyprofilované, každý má svůj specifický styl. Ale tento je tak pohodový, že si zasloužil svoji vlastní cestu. Ať už k samotnému popíjení, na míchání do cocktailů nebo jakékoliv experimenty. Oproti ostatním je také levnější, cena jen lehce přes 900. Na bílý rum to pořád není úplně málo, ale podlé mého si ji zasloužil. A i kdyby vám stačil pouze vzorek, najdete ho skladem na Dramroom.

Řádka rumů z Haiti