Rumfest 2021 – Berry Bros & Rudd

Na Rumfestu se nečekaně objevili i dvě láhve od nezávislé společnosti Berry Bros & Rudd. Tato společnost je rodinný podnik, který obchoduje s vínem a alkoholem. Je to prý nejstarší takový obchodník v Británii a také jeden z nejstarších podniků zde, zůstávajících v rodině.

Prvním ochutnaným rumem byl jejich 10 yo Guyana Diamond. Tento rum byl destilován v roce 2010 a v roce 2020 stáčen v síle 46 %. Vypálen byl tedy podle názvu v guyanské palírně Diamond.

Rum byl už při seznámení pěkně voňavý, i když také hodně lehký. Z vůně bych vypíchl tóny vegetace a stařené tequily. Tyto tóny se objevovaly i v chuti, ta je celkově plná a lehce pichlavá. Byla méně sladká a taková drhnoucí. A na konec, dozvuk byl výrazný a pikantní, znatelně sladší než zbytek. Také se zde objevily tóny bonbonů.

O této značce jsem do Rumfestu nikdy neslyšel, první setkání ale dopadlo pozitivně. Tento Diamond působil jako poctivý a pitelný rum, který mě docela zaujal. A také je překvapivé vidět Diamond, který se jeví jako nedobarvovaný.

Na Guyanu jsem hned navázal Jamajkou. Ta patří do jejich základní řady a nenašel jsem o ní moc informací. Jedná se prostě o mladý ředěný (40,5 %) rum z Jamajky.

Vůně je tu aromatická a lehká. Spojuje ovoce, které připomíná spíš ovoce z konzervy i s jeho nálevem, na straně jedné a nugát s karamelkami na straně druhé. Chuť je pak plná a jemná, do popředí se dostávají konzervované mandarinky. Ty a jejich sladký nálev jsou silně cítit i v dozvuku. Ten je plný a také jemný.

Pokud něco, tak tato Jamajka je velmi lehce pitelná a zároveň dostatečně svá, aby byla zajímavá. Jsem tak rád za tyto dvě lahve na Rumfestu, mé první setkání s Berry Bros & Rudd a také za ochutnání dvou trošku jiných zástupců svých zemí.