Advent 2022/07 – New Grove Bourbon Cask

Tento rum je mi dobře známý, dokonce jsem ho ochutnával nedávno, a s ním i další rumy New Grove. A když už jsme u značky New Grove, přidal jsem i poznámky z minulosti, abych vše zakončil vrcholem této značky – New Grove 1969. Nyní se tedy ale podruhé a samostatně podívám na New Grove Bourbon Cask.

Pro zopakování, jedná se o rum, z mauricijské palírny Grays. Je označen jako single estate, tedy vše od pěstování třtiny až po lahvování se děje přímo v areálu palírny. Destiluje se pak na kolonovém přístroji z vlastní melasy. Zrání je znát už z názvu rumu, zde jsou to pouze čerstvé sudy z amerického dubu a staré sudy po bourbonu. Věk tu není označen, síla je obyčejných 40 %.

Vůně začíná trochu ovocně, aby se hned objevilo hodně koření a velmi zesílilo dřevo. Ono ovoce pak víceméně úplně zmizí, zůstává jen dřevo a koření, které se pak více profilují. Ze dřeva se stávají nasáklé bourbonové sudy, koření zase začne připomínat nějakou exotiku.

Chuť je pěkně plná a také velice jemná. Je jen lehce sladká, je šťavnatá a hodně příjemná. Exotické koření je cítit hned jako první, pak opět docela silná bourbonová dřevitost. V pozadí je pak náznak bonbonů a želé.

V dozvuku působí koření dost sladce, i dřevitost zde znatelně zesládne. Je tu želé, bonbony a bourbon. Znovu se objeví ovocné tóny, tady už jsem schopen rozeznat tropické ovoce a sladké citrusy.

Tento New Grove je prostě jednoduše dobrý rum. Je velmi dobře pitelný, je příjemně zajímavý. Zároveň je to poctivý kousek s jemnou sladkostí a pěknou bourbonovitostí. Celkově samá pozitiva, díky kterým bych si ho bez problému ihned vzal domů na nějaké relaxační popíjení.

A největší výhoda tohoto rumu? Velká láhev stojí pouhých 650 korun. To je cena, kterou si obhájí bez problémů. A pokud se stejně bojíte, dá se koupit i poloviční láhev, nebo dokonce vzorek na Dramroomu na ochutnání. Nicméně, nemyslím si, že je tady čeho se bát.