Advent 2022/08 – 1731 Guatemala Gran Reserva

Značku rumů 1731 jsem už párkrát zahlédl, nikdy ale neochutnal. Takže kalendář se sice nevytasil s novým rumem na trhu, pro mě to ale novinka je. A já jsem vděčný ta každou novou ochutnanou značku.

V lahvi se nachází kolonové rumy z Guatemaly, byly destilovány z melasy v palírně Darsa. Jako ostatní rumy této značky, i tento by neměl být doslazený, upravený ani dobarvený. Také nebyl filtrován za studena a lahvován byl v síle 46 %. Zrání probíhalo pouze v tropických podmínkách, ve směsi jsou minimálně čtyřleté rumy ze sudů po bourbonu.

Vůně začíná medem a kakaem, je zde tropické ovoce. Posupně kakao ještě zesiluje, z ovoce se vynoří jasné banány. Vůně je to výrazná, je málo sladká a ne tak úplně jemná. Po rozvonění se lehce ukáže i dřevo, také sladké koření. Ale pořád dominuje banán.

Chuť už je trošku sladší, pořád ale není jemná. Působí docela výrazně, objeví se i šťavnatost. Jsou tady hlavně banánové bonbony, pak hořká čokoláda a perníkové koření. Jsou to pěnové banánové želé bonbony.

Stejné bonbony jsou i v dozvuku, s nimi je tu kakao a čokoláda. Želé a koření se tady míchá s nasládlou dřevitostí, je spíše delší.

Tato Guatemala je příjemný pitelný rum, s výraznou a banánovou chutí. Působí sice trochu mladě, není ale ostrý. Pokud na něj někdy narazím, s chutí si ho zopakuji.