Po dlouhé pauze se v Plzeňské Pivotečce opět uskutečnila rumová degustace. Výběr se sice skládal z Karibských rumů, u kterých se obvykle nesetkáváme s přílišnou chuťovou náročností, ovšem většina jich pocházela z Jamajky. Tedy z produkce, kterou ocení především zkušenější degustátoři. Z celkem šesti rumů se hned ve třech případech jednalo o čistokrevnou Jamajku. Další dva byly sice blendy, oba ale s obsahem Jamajského rumu. Jediný vzorek, který sem tak podle tohoto vzorce trochu neseděl byl Pussers z Guyany.
Prvním rumem byl Saison Rum Reserve, pro mě nová značka. Jedná se konkrétně o směs rumů z Barbadosu, Trinidadu a Jamajky. Tyto rumy nejprve 8 let samostatně zrály v tropech a následně byly smíchány. Poté blend ještě rok dozrával ve Francii. Je zředěn na příjemných 43,5 %. Na první pohled vypadal Saison opravdu zajímavě, takže celkové očekávání bylo velké.
Zdá se ze začátku hrubý ale s časem zjemní. Hlavními složkami celého rumu je čerstvé tropické ovoce a vysokoprocentní hořká čokoláda. Objeví se i koření nebo sušené brusinky. Celkově to byl výborný rum.
Druhým rumem byl Tiki Lovers Pineapple. Ten trochu vybočoval, neboť se nejedná o rum, ale o elixír. Přesto si tu místo zaslouží, jeho základem jsou totiž mimo jiné i rumy z jamajských palíren Hampden Estate a Worthy Park. Dále jsou součástí blendu rumy z Barbadoského Foursquare a mladé rumy z Guyany a Trinidadu. Zásadní přísadu tvoří také ananas, rumy jsou totiž míchány s koncentrovanou šťávou ze zralých tropických ananasů.
Vůně je silně ananasová, v chuti a dozvuku se přidává ještě med. Celkově bych tento rum přirovnal ke sladkému medovému ananasu se vším všudy. Prostě takový ananasový dezert.
Třetí rum byl Jamajský klenot – Hampden Estate. Je nedobarvovaný a nedoslazovaný, vyráběn pouze pomocí extrémně dlouhé divoké fermentace. Destiluje se v kotlíkových přístrojích, aby poté dalších 8 let zrál. Díky tomuto postupu má vysoký obsah esterů, které z něj dělají tu správnou funky Jamajku.
Ve vůni je znát hlavně opravdu velká spousta svěžího ovoce, chuť je plná a silná, s další náloží ovoce. A dozvuk už dle očekávání dlouhý, výrazný a ovocný. Je to směs exotického ovoce, spíše nezralého ale osvěžujícího, kde se dá občas najít i dřevo. Je to krásný a výborný rum.
Čtvrtý rum byl námořnický Pusser’s v „prachové“ síle – tedy takové síle alkoholu, že by z ní měl střelný prach vzplanout i navzdory tomu, že by byl v rumu předem namočen. Je to rum z Guyany míchaný podle tradice Britského královského námořnictva jehož vlajku nese i na etiketě.
Do sestavy degustace se moc nehodil, nebyl to sice takový úskok jako Tiki, ale pořád je znatelně sladší než „seriózní“ rumy z Jamajky. Je to opravdu silný a výrazný rum, kterým se po celou dobu ochutnávání nesou dvě hlavní chuťové složky – spálený karamel a sušené ovoce. V chuti se pak přidá například i dřevo, v dozvuku se objeví med, ale jinak je přímočaře karamelovo-ovocný.
Degustaci pak zakončily dva bílé rumy, oba z jamajské palírny Worthy Park a oba od nezávislých botlerů – Rum Nation Jamaica White Pot Still a Habitation Velier Forsyths White WPE, oba v síle 57 %.
Rum Nation je nestařený a neředěný čistý bílý rum, první takový, který tato značka přinesla.
Ve vůni lehký a zároveň zatuchlý, v chuti silný a plný nesladkého, nezralého ovoce. Dozvuk je zemitě zatuchlý a výrazný, ale velmi krátký. Celkově chutný a netradiční Jamajský rum, který sráží hlavně ten krátký dozvuk.
Poslední kousek, Habitation Velier Forsyths White WPE, je opět neředěný, poctivý, bílý rum. Dá se sehnat i jeho silnější verze která má 75,5 %.
Ve vůni je velmi jemný a je zde cítit med, citrusy, olivy a lehounká techničnost. Chuť má na svou sílu jemnou, je plná a suchá. Cítím zde nezralé ovoce, sladké citrusy a na rozdíl od vůně výrazně hrubší techničnost. Dozvuk je lehký, dá se opět rozeznat nezralé ovoce a lehká techničnost. Celkově jde o zajímavý a překvapivě velmi jemný rum, na můj vkus by ale mohl být i výraznější. Se svými 57% je ale velmi dobře pitelný.
Degustace se vydařila, jako milovník Jamajky a silnějších rumů jsem byl nadšený. Saison jako velice příjemný základ, Hampden jako symbol kvalitní Jamajky a dvě bílé čisté bomby. K tomu elixír a sladký silák, kteří sem sice tolik nepasovali, ale vcelku to doplnili. Konkrétně bych za nejlepší označil Hampden. Takhle dobrá a zároveň přístupná Jamajka si to zaslouží.
Seznam konkrétních recenzí ochutnaných rumů: