RFCAK22 15: Rasta Morris Marie-Galante 2011

Dnešní rum od Rasta Morris je již třetím v tomto adventním kalendáři Rum Friendly Clubu. Prvním byl Rasta Morris Fiji 2009, druhým pak Rasta Morris Venezuela 2008. A dnes se podíváme na Marie-Galante. Pro připomenutí zde napíšu, že společnost Asta Morris je profesionální bottler whisky, ginu, rumu a francouzských destilátů.

Ostrov Marie-Galante je ostrov v Malých Antilách, součást francouzského Guadeloupe. Tento ostrov je známý jako ostrov sta mlýnů, což se odkazuje na místní cukrovarnickou tradici. Palírna Bielle, ze které pochází dnešní rum, je zde druhou největší. Plantáž cukrové třtiny a cukrovar patří rodině Bielle od roku 1769, lihovar zde vznikl až na konci devatenáctého století. Vyrábí se zde zemědělský rum z čerstvé třtinové šťávy, jak lze očekávat ve Francouzské Západní Indii. Pokud text správně překládám, destiluje se zde na měděné destilační koloně a používá se tady i místní dešťová voda. Značná část rumu se nechává stařit v místních sklepích, malá část se pak nechává stařit „dynamicky“. To znamená, že sudy jsou naloženy na lodi „le tres hombres“, kde jsou rumy vystaveny pohybu a slanému prostředí.

Ochutnávaný rum ale nepatří přímo pod palírnu, jak již bylo řečeno, jedná se o nezávislé lahvování. Rum byl destilován v roce 2011 a v roce 2020 nalahvován ve věku 8 let. Jedná se o ex-bourbonový sud Rasta Morris s číslem 21, ve kterém byl tedy agricole rum z Bielle. Výsledkem je 258 lahví v plné síle 52,8 %.

Z vůně nejprve cítím dřevitost a koření, vůně je aromatická a zatuchlá. Jak se postupně otevírá, objeví se závan kouře a uzeného masa společně s želé bonbony. V ustálené vůni je pak znát silně karamel a nugát, dřevitost se stává více exotickou.

Chuť je hodně zatuchlá, je překvapivě oproti vůni docela dost sladká. Opět je zde sladce působící exotické dřevo, také lehce želé bonbony. Je jemná a hladká, trošku šťavnatá a trošku sušší, celkově příjemná a pitelná. Když se na ni soustředím déle, nacházím tóny sladké připáleniny a možná i závan rašeliny.

Dozvuk je sladký, výrazný a plný. Dřevitost je víceméně pryč, zůstávají zde hlavně želé bonbony doplněné sladkou rašelinou. Až pak někdy na konci se ještě objeví kokos.

Tento rum mě docela zaujal. Je velmi příjemný a není nudný. K tomu dostatečně zajímavý a jiný, přitom pitelný. Navíc se postupně objevuje spálenina. Zvláštní je, že vůbec nechutná jako jiné Marie-Galante, které jsem ochutnával již dřív, ale asi to nevadí. Vlastně by mi vůbec nevadilo mít doma lahev na nějaké větší popíjení.