Rum s číslem 23 z našeho slepého společného adventního kalendáře nás vrátil opět na Jamajku. Ale není to žádná esterová bomba, jako byly první vzorky. Dnes je to elegantní a vyzrálý Appleton Estate. Ten jsem již několikrát na stránkách měl. Kromě rychlého ochutnání nové patnáctky na Rumfestu to pak bylo historické srovnání celé řádky lahví – od staré osmileté až po padesátiletou.
Appleton Estate je je nejstarší nepřetržitě fungující třtinovou plantáží a palírnou na Jamajce, rumy se zde vyrábějí již přes 270 let. První destilace prý podle záznamů proběhla v roce 1749. Sklízí se zde vlastní cukrová třtina několika odrůd, voda se používá místní vápencová. Z třtinové šťávy se zde rovnou vyrábí melasa, ta se nechává fermentovat pomocí vlastního kmene kvasinek. Destiluje se zde pouze v malých sériích, buď v historických měděných kotlíkových přístrojích nebo na moderních kolonách. Rumy se pak nechávají zrát v sudech ze dřeva amerického dubu, ve kterých předtím zrál bourbon. V průběhu staření se sudy vybírají a rumy míchají, aby se pak nalahvovaly. Pokud je rum označen věkem, jedná se vždy o nejmladší složku v dané láhvi.
Základ značky tvoří blend Signature, lehčí rum bez udání věku. Poté pokračují více stařené rumy ve věku osm, dvanáct a patnáct let. Vrcholem nabídky je pak dnešní láhev, 21 let starý rum. Existuje i několik limitovaných edic, těm se ale zatím věnovat nebudu.
Aktuální verze jednadvacítky si nese podtitul Nassau Valley Casks, který je poctou jamajskému údolí Nassau Valley, ve které sídlí Appleton Estate. Obsahuje tedy rumy, které jsou staré nejméně dvacet jedna let. Samozřejmě zde není nic přidáno, žádný cukr nebo dochucení. Rum je zředěn na 43 %.
Vůně je lehká a svěží, vlastně dost příjemná. Je docela citrusová, nejvíce jsou znát pomeranče. Pak je tu také lehká sladká dřevitost a stopa koření. S postupem času pak kořenitost zesiluje.
Chuť je citrusová mnohem víc, je tu hodně pomerančů. Pak také med a sladké dřevo, k tomu lehce karamel. Je hladká a docela plná, hutná. Také má špetku šťavnatosti a kořenitosti, s kořením se pojí pichlavé výrazné pomeranče.
Citrusy jsou i v dozvuku, tady dost propojené s medovostí. Nejvíce jsou opět znát pomeranče, postupně se ale přidávají i další dojmy. Je tu jemná čokoláda a sladká dřevitost, je tu lehká karamelovost. Celkově je jemný a nasládlý, lehce svěží.
Tento rum je hodně pitelný, čím víc o něm přemýšlím, tím je lepší. Takže i když jsem to nečekal, je to dost dobrý rum. A zvládá to bez intenzity neředěných kousků, bez hromady esterů nebo výrazných finišů. Tohle je prostě moc dobrý rum, vyvážený, vyzrálý. Já jsem si moc pochutnal a jsem rád, za toto opakování. Appleton Estate 12 yo byl totiž u mě dlouhou dobu etalon výtečného rumu za krásnou cenu a každé další ochutnání rumů AE si velmi užívám.
Samozřejmě už se jedná o dražší rum, dá se koupit za 2500. Ale za vyzkoušení stojí. A pokud by vypadal moc draze, vždycky jsou tu mladší kousky. Ty nejenže jsou také moc dobré, také mají lepší poměr chuti a ceny. 15 yo se totiž prodává za 1450 a 12 yo dokonce pouze za 750. Osmička a Signature pak ještě za méně. No a pokud nechcete kupovat láhev, tak vzorek AE 21 yo se dá pořídit na Dramroomu.