Rumfest22 – Skunk Rum

Mé první zastavení na letošním Rumfestu byl stánek Fenix Drinks věnovaný portfoliu společnosti A Clean Spirit. A to proto, že se zde vyskytoval Bintu Singh, hlavní postava stojící za touto značkou. A tak jsem přímo u zdroje popíjel tradičnější rumy Sostenible a divoké Skunky. Tam jsem ale věděl do čeho jdu, protože jejich první várku už jsem ochutnával a recenzoval zde.

Společnost i rumy Skunk pochází z Dánska, destilují se zde z dovezené organické paraguayské melasy. Cílem bylo prozkoumat různé vlivy kvašení a fermentace, rumy jsou to divoké a plné chuti. Připomínají tak nejvíce rumy z Jamajky nebo Haiti. Díky experimentování se vyrábí po malých várkách a čeká nás tak spousta zajímavých rumů.

Pro začátek jsem si připomněl první várku Skunka. Ten se měl co nejvíce přiblížit jamajským funky rumům a bylo vyrobeno 699 lahví o síle 69,3 %. Tuto sílu si zachovají i další verze i várky Skunků. Zajímavé je, že celých 570 lahví šlo na český trh. Další zajímavostí určitě je použití vinných kvasinek pro fermentaci.

Vůně tohoto rumu je silně ovocná, oproti minule se tu ale navíc objevil i karamel. Chuť nepřekvapí, je to velká nálož tropického ovoce a pichlavých esterů. Celkově rum působí hřejivě a hrubě, je to chuťová bomba. Pokud tento styl máte rádi, je velká šance že si Skunka hned zamilujete.

Druhým ochutnaným skunkem se stal Spotted Skunk. To je oficiálně druhý vypálený batch Skunka a zůstane již neměnný. Receptura se tak nejspíš výjimečně povedla už ze začátku. Další várky budou přibývat, skvrnitý skunk ale bude první jistotou značky. Při jeho výrobě byly použity speciálně vyvinuté kvasinky, určené pro výrobu vysoko-esterových rumů.

Oproti prvnímu Skunkovi tento voní víc travně. Je to vůně zeleně a vegetace. K ovocným tónům se zde přidává i koření, nejvíc asi skořice. Je zde i vyšší sladkost, připomínající med.

V chuti medovost zesílí, chuť je tak sladce zasmrádlá. Je hodně výrazná, ovoce zde působí svíravě. Je tady spíš suchý tvrdý med.

V dozvuku se k ovoci zas přidává víc zelenina, opět jsou zde tóny koření. Nyní je ho víc, než jen skořice.

Spotted je esterová bomba, ale jiná než byl původní Skunk. Řekl bych lehce zelenější. Těžko ale soudit, který mi chutná víc. Navíc nejsme ještě na konci.

Čtvrtou vypálenou várkou a ve výsledku druhou ustálenou recepturou se stal Striped Skunk. Spotted a Striped se tak stávají stabilním základem značky. Jejich směs byla navíc ještě uložena do sudů. aby za nějaký ten čas dala vzniknout dalšímu skunkovi. Zde se při výrobě použily mátové kvasinky, které by měli přidat rumu bylinkovost a středomořskou svěžest. Doporučeno je tak si z tohoto skunka namíchat například mojito.

Základ vůně je tady podobný, jako u předchozích Skunků. Je to kombinace ovoce a zeleně. Sladkost je tu nižší než Spotted, nejspíš ale o trošku vyšší než u batche 1, působí tak nasládle. A hlavně velice svěže a chladivě. K tomu je velice jemná, více než oba předchozí.

Chuť je silná a suchá, je velice šťavnatá a je tu hromada ovoce. Pokud je tu něco navíc, je to určitě svěžest a chladivost.

Dozvuk už pak ničím nepřekvapí. Je tady zelená vegetace i zelenina, je tu ovoce a to hlavně citrusy. A samozřejmě ona specifická svěží větrovost.

Celkově? Svěží esterová bomba a další dobrý Skunk. Ty rozdíly tu nejsou tak velké, za žádnou z těchto lahví bych se doma nestyděl. Takže to bude asi zas o osobních preferencích.

Celkově třetí vypálená várka rumu je aktuálně stáčená jako druhé plnění nepojmenovaného Skunka. Je to tedy jen experiment, na který bude později navázáno dalšími batchi. Zde se pro fermentaci použili kvasinky, normálně využívané pro kvašení pšeničného piva. Na Rumfestu ještě ale nebylo k dispozici finální lahvování, ochutnal jsem ale původní neředěný destilát o mnohem vyšší síle.

Tento Skunk se zdál dost sladký, je svěží a silně ovocný. Velice silně zde cítím hrušky, za nimi se ale schovává i další ovoce. Při pozdějším přechutnávání se objeví ještě tóny karamelu nebo karamelek. Díky vyšší síle je chuť sice hodně intenzivní, zároveň může ale některé aspekty schovat. Pro vyřknutí výroku nad stáčenou verzí by tak chtělo tento rum trošku naředit.

První várka Skunka byla prodávána exkluzivně na Alkohol.cz, dá se tam (společně s batchem 2) pořád ještě koupit. Na Warehouse1 se pak dají kromě druhé várky Skunka koupit i oba Striped a Spotted. Tyto rumy stojí kolem 1300 korun za půllitrovou láhev. Na první pohled to není málo, pořád se ale jedná o experimentální ruční výrobu po malých dávkách, společností která si stojí za kvalitou i například za udržitelností a životním prostředí.