The Nikka 12 yo

Tuto whisky jsem ochutnával v rámci slepé degustační akce, kterou jsme nazvali Tajný ježíšek 2022. V rámci ní byla zařazena do degustační skupiny, která sestávala z blendů, starších lahví a obecně whisky s nižší silou alkoholu. Očekával jsem, že v této skupině zazáří a špatně si rozhodně nevedla. Ale naslepo jsem ji nepoznal a v rámci konkurenční skupinky ji po slepém ochutnání zařadil na druhé nejlepší místo.

Nikka je jednou ze dvou největších a nejznámějších značek japonské whisky. Tato společnost má dvě vlastní palírny. První byla Yoichi, postavena na severním ostrově Hokkaidó, v podmínkách připomínajících skotskou vysočinu. Druhá pak byla modernější palírna Miyagikyo nacházející se na hlavním ostrově Honšú. 

Tato whisky je blendem různých whisky z obou palíren Nikky. I když je to blend, procento single malt whisky je zde vysoké. Blend tedy obsahuje single malt whisky z obou palíren, grain složku tvoří obilné destiláty na bázi kukuřice z palírny Miyagikyo. Ty se vyrábějí na historickém Coffeyho destilačním zařízení, které je ve své podstatě primitivní kolonou. Whisky zrály v klasických sudech po bourbonu nebo sherry, jsou nejméně dvanáctileté a v lahvi má whisky sílu 43 %.

Ve stejné lahvi a síle, jen bez označení věku je nyní v nabídce Nikka Tailored. Pokud se mluví o těchto lahvích, tak celé správné označení (na rozdíl od ostatních whisky Nikka) je The Nikka. Zajímavé určitě je, že The Nikka Tailored již není označená jako japonská whisky, protože nejspíš ve svém blendu obsahuje i whisky vyrobené mimo Japonsko.

Vůně je hodně jemná, taková líbivá. To to známý styl, který bych očekával od skotské whisky. Je tu lehký slad, cítím i med. Objevuje se trocha ovoce a ořechů, vystupují zde jablka. Možná je spíše jednodušší, je ale moc příjemná.

Chuť je zároveň hutná a jemná, působí plně a šťavnatě. Opět je zde sladovost se stopami medu, dále hlavně kombinace sušených a čerstvých jablek. V pozadí je pak lehká perlivost a ořechovost. Vzhledem k jemnosti a vyváženosti mě překvapilo, že je i dost výrazná.

V dozvuku jsou sladové tóny sladší, o ovoce vypadá oslazené. Nepřekvapí hlavně jablka. Také je zde stopa medu, nově se objevují želé bonbony. Dozvuk je jemný a hladký, je docela sladký a trošku pikantní.

Co se ostatních degustátorů týče, v poznámkách vidím například tropické ovoce, sherry tóny se stopou kouře, květiny, marcipán nebo kořenitost. Několika lidem přišla hořká a minerální, některým zas líbivá a příjemná. Hodnocením spadá spíš do průměru, neobjevuje se ani v nejlepších ani v nejzajímavějších whiskách. Takže si myslím, že pro spoustu lidí může být zapomenutelná.

Whisky je The Nikka 12 yo na první pohled docela lehká a jednoduchá. Ale ona je jemná a hlavně velice příjemná a pitelná. Ve své degustační skupině vybojovala druhé místo, na první místo ji chyběla výraznost. Když beru v potaz že se jedná o blended whisky, je to moc pěkný kousek. Srovnatelný by tak mohl být například s nějakým prémiovým JW, nevadilo by mi porovnat je třeba se známým Blue Label.

Nástupce této whisky The Nikka Tailored se prodává za cca 3000. Na mě je to za (byť výtečný) blend už částka dost vysoká, já si radši pořídím nějaký výraznější single malt. Značku Nikka ale mám přeci jenom dost rád i tak, například bezkonkurenční blend v „sudové“ síle Nikka From the Barrel. Nebo krásné překvapení v podobě blended malt whisky Taketsuru. O té jsem psal již dřív v rámci degustačního japonského večera. A když si koupím od každé láhev, oproti ceně The Nikka Tailored mi ještě něco zbyde. Je ale možné, že zrovna vám tento prémiový blend zachutná. Pokud se vám nechce dávat plnou cenu za láhev, je možnost ochutnat vzorek díky DramRoom.cz, kde stojí příjemných 239 korun. A to už panák stojí za ochutnání.