Rumy Cane Island jsem objevil díky tomuto kalendáři, a že se jich tu objevilo už dost. 2020 Australia 4 yo a Nicaragua 12 yo, 2021 Thailand 5 yo, 2022 znovu Australia 4 yo a k tomu Trinidad 8 yo. 2023 opět Nicaragua 12 yo a k tomu Guyana XO. A to nepočítám pár kousků z prvních kalendářů. Dnes jsem ale potěšen, protože Cane Island Salvador jsem ještě neměl.
Zatímco většina rumů Cane Island pochází ze známých rumových destinací, o El Salvadoru slýcháme více až v poslední době. Tento rum pochází z melasy z kolonové destilace v palírně La Canaba Rum Distillery, konkrétně se jedná o směs těžšího rumu z první kolony a svěžího z kolony čtvrté. Rum zrál alespoň 7 let ve sklepích palírny v sudech z amerického bílého dubu. Tedy v sudech po zrání bourbonu. Ředí se na 43 %.
Vůně je lehká a jemně sladká. Je nejvíce aromaticky kořeněná, s tropickým dřevem. Trochu mi tak připomíná akvárka od Rum Shark. Pak se lehce objevuje kakao, s postupem času i více sladkosti a čokoláda. A v pozadí ještě lehce bonbony. Je plná a výrazná, časem sládne a je prostě příjemná.
Chuti dominuje kakao, sladké koření a sladká dřevitost. Je aromatická a trošku šťavnatá, také silně nasládlá. Objevuje se trocha čokolády a pralinky, trochu chuť připomíná včerejší Abuelo. Postupem ochutnávání zesilují tóny čokolády, je zde i více dřeva. Celkově je chuť jemná a výrazná, je živá.
Dozvuk je aromatický se spoustou sladkého koření, ale také s bonbony a sladkou dřevitostí. Pak se objeví troška ovoce. Je sladce dřevitý a kořeněný, hřejivý a trošku pikantní. Výrazným ale trošičku kratší.
Tohle je dobrý rum, dost dobrý. Poctivý a aromatický, chutnalo mi včerejší Abuelo a dnes mi chutná zas. Tento rum bych si bez problému užíval i s celou lahví.