Schotman Peated Rum No. 1

Novinkou letošního léta je pro mě bezpochyby rum Schotman. Objevil se jako zjevení na Rumfestu v Praze, bez jakékoliv reklamy. A hned zaujal tak moc, že se ještě na místě domlouvala spolupráce s Fenix Drinks, kteří k nám teď přitáhli i pár desítek lahví z první várky.

Za tímto rumem stojí nizozemský chlapík Eric Koster. Tomu hlavou vrtalo, jak by asi chutnal rum nakouřený rašelinou, ve stylu skotské whisky. A začal to tedy s pomocí desetilitrového destilačního kotlíku zkoušet. Vypadá to, že se mu to povedlo. Jinak by jsme před sebou neměli jeho rumy a on by si tento postup nemohl patentovat.

Přesný postup výroby zveřejněný není, ví se jen, že cukrová třtina je nakouřena ještě před fermentací a destilací. Pro nakuřování se používají dva druhy rašeliny, německá pro zemitost a irská pro medicinálnost. Je to tedy opravdu rum, produkt cukrové třtiny, fermentované a destilované. Tento rašelinný rum následně zrál jeden rok v sudech, jeho první várka byla vypálena v palírně Distilleerderij de Bronckhorst.

Protože je tento rum samotný velice intenzivní, míchal se s klasickými stařenými rumy. Ty nejprve strávili až 8 let v 200 litrových sudech používaných původně pro zrání bourbonu Jim Beam, aby se následně smíchali s tím rašelinným. Výsledná směs pak strávila ještě další rok ve vybraných sudech. Díky tomu je tento rum blendem kotlíkových i kolonových destilátů.

Zajímavé rozhodně je, že se nejedná o směsi stejných rumů v různých sudech. Každý rašelinný rum byl vypálen trochu jinak a pro každý byl vybrán trochu odlišný stařený rum. A stejně jako má každý svojí specifickou barvu, také má každý i jinou alkoholovou sílu. Důležité taky je, že rumy nejsou filtrované za studena, nejsou dobarvovány ani doslazovány.

Z této první várky, o které zde píšu, tak pocházejí první stočené lahve. Od každého rumu to byl vždy zatím pouze jeden finišovací sud. Lahve byly naplněny v létě 2021 a od každé jich bylo jen 230. Další rumy se ale pořád ještě staří a můžeme tedy očekávat další vydání tohoto rumu. Kromě pokračování tradice těchto rašelinných blendů je v plánu pro milovníky kouře vydat i čistý rašelinný rum. A nebo také skočit trochu jinam a z divoce fermentované dovezené melasy vypálit trochu něco jiného. Ale mně to zní tak trochu jako Skunk Rum. A někdy v budoucnu určitě ochutnáme i blend rašeliného rumu s těmito funky kousky.

Já jsem je ochutnal celou kolekci, díky moc pěkné vzorkovničce. V hezkých ampulkách jsou zde vzorky šesti rumů Schotman. 5 stařených experimentů (v podstatě vlastně Single Cask rumů) a jeden bílý. Nejprve jsem se při ochutnávání inspiroval připraveným pořadím, poté jsem si ale při dopíjení vzorků určil pořadí vlastní. A v tom o nich pak také budu psát.

První rum je trochu odlišný, není totiž vůbec stařený. Je to bílý rum, který se pouze nechává odležet v lahvích skoro jeden rok, aby se rašelinné chutě správně propojily. Také je z nich všech nejslabší, má pouhých 43 %.

Vůně je lehká a hodně jemná. Celkově je spíše slabší, prostě není tak výrazná. Hned po přivonění cítím zemité a rašelinné tóny, později se k nim přidá i trochu vegetace. Je tu čistá rašelina s tóny želé bonbonů. Celkově to trochu připomíná whisky newmake.

Chuť už je trochu silnější, zůstává spíše jednoduchá. Ze začátku spíše připomíná klasické bílé rumy. Je pěkně krémová, nasládlá a docela svěží. Není ale tolik jemná. Není ostrá, to spíš je hrubější. Cítím zde citrusy a vegetaci, bílou čokoládu a želé bonbony. Také trochu rašelinu a stopy kouře.

Dozvuk je spíše kratší, ale to je u bílého rumu očekávané. Je docela sladký a lehounce pichlavý. Je zde náznak šťavnatosti, možná trochu zatuchlé. Hlavními tóny jsou zde zemitost a spálená vegetace, k tomu stopy medu a želé bonbonů. Čistý kouř je pak až v pozadí.

Na začátku mě tento rum tolik neohromil, když jsem se k němu vrátil, tak už to bylo lepší. Je to zajímavý bílý rum, rozhodně nezvyklý. Jsou to takové intenzivní nakouřené bonbony. Těžko říct, co s tímto rumem. Samotný si ho tak neužiju, hlavně poté co jsem ochutnal ty ostatní. Možná by ale mohl dodat zajímavou kouřovost do nějakého drinku.

Prvním stařeným rumem je ex Bourbon Barrel. Ten kromě základního zrání pak po smíchání zrál ještě rok v bourbonovém sudu s označením DE-BR-2003. Rum je poté lahvován v druhé nejnižší síle 48 %.

Vůně je nasládlá a docela jemná. Je zde lehká dřevitost a koření, k tomu sladká vanilka. Kouřovost se zde projevuje spíš jako spálenina, tu doplňují trošku opět bonbony. Občas se objeví lehoučká pichlavost, jinak je celkově spíše jemná.

I chuť je nasládlá, také docela hutná. A celkově výrazná a i když celkově působí spíš sušším dojmem, je nejspíš nejsušší z kolekce. Sladkost je tady trochu hrubší, doplněná dřevitou šťavnatostí. Rašelina je tady sladší, opět se stopami spáleniny. A po čase přijde nálož sladkého kouře. V pozadí jsou ještě výrazné bourbonové tóny společně s větrovými bonbony.

Dozvuk je trošku sladší, než byl rum před chvíli. Je tady hromada sladkého koření, hlavně vanilky se skořicí. Pak přijde sladká zemitost a lehká rašelina. Jsou tu opět bourbonové tóny, pak sladké bonbony s kouřem. A je příjemně delší.

Oproti bílému rumu je tento rozhodně silnější a výraznější. Začíná více sladce a bonbonově, po čase se přidá rašelina a kouř. Když ho porovnám s ostatními, tak je takový seriózní a sušší. Pokud máte rádi slušný vliv bourbonu, klidně zkuste zrovna tenhle.

Prvním ne-bourbonovým rumem je tedy ex Cognac Barrel. Ten zrál v sudu DE-BR-2007. Měl by být nejvíc nakouřený z této kolekce, lahvovaný je ve střední síle 50 %. A jak je očekáváno, finišován byl jeden rok v cognacovém sudu.

Vůně je velmi příjemná, docela výrazná ale hodně jemná. Je spíše zemitá a dřevitá se závanem kouře. Působí méně sladce, přesto je nasládlá. Možná podobně jako bourbon. Po čase se dřevitost zjemní a zesílí tóny hutného koření, působí hezky aromaticky.

Chuť je plná a pěkně silná, s hutnou rašelinou a šťavnatou pepelavou zemitostí. Ze začátku je trochu pichlavá, časem zjemní. A zůstává výrazná. Je zde náznak šťavnatosti a lehce želé bonbony s kořením, jinak je zde hlavně popelavé dřevo.

Dozvuk je hutný, delší a pichlavý, jen trochu nasládlý. Je tady sladký popel a zemitost, želé bonbony s aromatickou dřevitostí a hodně koření.

Tento rum se povedl, je silný i jemný, aromatický a dřevitý. Je o trošku sladší než předchozí dva, řekl bych že nejlepší kousek pro ty, co nechtějí finiše po sladkých vínech.

Dalším rumem, prvním ze série sladkých vín, je ex Moscatel Barrel. Rum tedy strávil jeden rok finišováním v sudu DE-BR-2004, ve kterém předtím leželo sladké muškátové víno. Síla poskočila o drobný krůček vzhůru na 52 %.

Vůně je velice jemná a příjemná, také dost sladká. Vlastně je dost výrazná a přitom měkká. Jemná a sladká rašelina se mísí s popelem a sladkým vínem. Když přijdou želé bonbony tak víno působí dost aromaticky, voňavě.

Chuť je plná a silná, k tomu jemná, sladká a šťavnatá. Silně je zde kouř, popel a hutná rašelina, k tomu se přidává sladké víno a hroznové želé s náznakem citrusů. Nazval bych to výrazně hroznovou rašelinou. Vlastně je dost sladká, je to taková pouťová vínová sladkost.

Dozvuk je šťavnatý a svěží, k tomu hutný a silný. Zde jsou výraznější želé bonbony s lehkým sladkým vínem. Želé postupně zesiluje, to víno se stává trochu zatuchlým. Je dlouhý a sladký, opět s pouťovou vínovou sladkostí.

Moscatel mi chutná, je to dost dobrý kousek. Osobně ho hodnotím vysoko nad nad Bourbon a Silver, zároveň je asi o kapičku lepší než cognac. I když je zde větší vliv finiše, mě prostě chutná víc. Tento bych si domů už klidně pořídil.

Po Moscatelu následuje ex Pedro Ximenez Barrel. Tento rum by měl být o trošku méně nakouřený, nicméně stejně jako ostatní dozrával rok v sudu. Byl to DE-BR-2006 po velice sladkém fortifikovaném sherry odrůdy Pedro Ximenez. Má o pouhé procento více než Moscatel, tedy 53 %. Už na první pohled je také znatelně tmavší, než všechny předchozí.

Vůně je silná a hutná, silně hutně nasládlá a výrazná. Přitom je to pořád lehčí rum. Jsou zde rozinky a sladké víno, v tom je to podobné Moscatelu. Je tady silnější koření, aromatičtější a těžší. Cítím jen náznak kouře, zde se transformuje spíš v hořkou čokoládu.

I chuť je hutná a silná, sladší než byla vůně. Jsou zde šťavnaté rozinky s aromatickým vínem, objevuje se těžká, hutná a zatuchlá sladkost. Silné sladké víno se zatuchlostí a želé bonbony. Je silná, ale není ostrá ani pichlavá. Působí silněji než Moscatel, je hodně šťavnatá. Za vínem se schovává popel a zemitost s trochou čokolády, kouř je pak v pozadí. Kombinace ovoce a kouře vytvoří tóny marmelády z lesního ovoce.

V dozvuku je hodně zatuchlého ovoce a hutného vína s kořením. Sladké rozinky jsou doplněny sladkou dřevitostí a zatuchlou sladkostí. Těžké šťavnaté víno se mísí s popelem.

Tohle je další povedený rum. Je silný a sladký, hutně rozinkový. Není tak moc rašelinný, jak jsem čekal a cítil u ostatních, ale i tak je to moc dobré. PX finiše tohle dělají.

Posledním rumem je ex Port Barrel ze sudu číslo DE-BR-2005. Ten, jak už jméno napovídá, byl dříve použit pro zrání fortifikovaného portského vína. Je znatelně silnější než ostatní rumy, má dokonce 61 %. Také má velice sytou načervenalou barvu, velice odlišnou od zbytku.

Vůně začíná těžce a šťavnatě. Sladké víno je tady s náznakem rozinek a tóny dalšího sušeného ovoce. Sladká zemitost s jemnou rašelinkou a trochou kouře jsou taky pěkně znatelné. I přes to všechno zvládá ještě působit lehce.

Chuť je dost silná a hodně sladká, jsou zde i nějaké sušší tóny. Sušené ovoce přechází ve šťavnatou marmeládu, je to hodně šťavnaté. Dále se objevuje sladká zemitá rašelina a nasládlá spálenina. Taková hodně výrazná a připálená marmeláda.

I dozvuk je hodně sladký a výrazný. Tóny sušeného ovoce a marmelády jsou zde se sladkou zemitostí, rašelinou a nasládlou spáleninou. Tady to spíše připomíná připálené bonbony. Je sušší, ale měkký a šťavnatý.

Tento rum je velmi intenzivní, sladký i rašelinný. Je nejsilnější a díky tomu působí i nejvýrazněji. Ve výsledku si ho tak užívám nejvíc.

Co říci o tomto experimentu jiného, než že mě zaujal a zachutnal. Rašelinné whisky mám velice rád, právě často i v kombinaci s finiši po sladkém víně. I rumy zrající v sudech od rašelinné whisky jsem ochutnal a ocenil. Zde zkoušíme něco trochu jiného, ale minimálně stejně dobrého. Jsem tak nadšený z této nové kategorie, jsou to vše velice zajímavé a pitelné rumy. Myslím, že můžeme pod tímto jménem očekávat ještě velice zajímavé věci i v budoucnu.

Kde tyto rumy pořídit? Na českých eshopech se zanedlouho objeví, například pár jich má přijít na Warehouse1, koukám že už si připravili i kategorii. Ale zas tolik jich nebude, takže je možné, že budou pryč rychle. Cenu těchto rumů vlastně poprvé vidím až teď, při dopisování recenze. Tyto lahve stojí přes 2000, na první pohled se to zná docela dost. Ale pak mi dochází, že se v podstatě jedná o limitované single casky, první malou várku experimentálního projektu a zároveň něco chuťově jedinečného. Takže nemám problém tuto cenu akceptovat.

Nekoupím si domů sice všechny, ale mám své favority v sekci silnějších Schotmanů s finišem po sladkém víně. A to Port a Moscatel, ty mě prostě zaujali nejvíc. Silné a výrazné rumy se znatelnou rašelinou a silným vlivem vína. Vyšší procenta zde jen pomáhají.

PX je také dost dobrý, jen ta likérovost trochu zakrývá rašelinu. Je velmi jemný a příjemný, jen nedisponuje takovým wow efektem. Cognac a Bourbon jsou méně sladké, více sušší a „serióznější“. Myslím, že i ty si své fanoušky najdou, jen já prostě preferuji kombinaci rašeliny a vína.