PRASK22 22 – Quorhum 30th Anniversary Oporto Finish

Rum s číslem 22 našeho slepého společného adventního kalendáře jsem už jednou dříve ochutnával, na návštěvě v píseckém obchodu muJRum. Takže další takové lehké připomenutí let minulých, kdy byly sladší rumy více v oblibě.

Rumy Quorhum jsou jedny ze značek firmy Oliver a Oliver, společnosti která je u nás známá díky svým kolonovým sladkým rumům z Dominikánské republiky. Základní řada obsahuje rumy s číslovkami 12, 15, 23 a 30, které většinou znamenají roky solery. Tedy označují nejstarší rum ve směsi. Na první pohled jsou od specialit odlišitelné stříbrnou etiketou a také mají všechny 40 % alkoholu. K nejstarší třicítce pak existuje pár vylepšených verzí. První specialitou je dnešní Oporto Finish s červenou etiketou, existuje pak ještě Sherry Finish (s modrou etiketou a 42 %) a Cask Strength (50 % a černá etiketa).

Oporto Finish je v základu stejný rum, jako je klasické Quorhum 30. Začíná tedy jako solera až třicetiletých rumů. Tato směs zde ale byla ještě na několik měsíců přemístěna do sudu po portském víně. Na konci se pak rum naředil na stejných 40 %, jako základní řada. Vzhledem ke kusovému finišování se jedná o limitovaný rum, vypadá to ale, že 4000 lahví není tak malé množství, pořád je snadno k sehnání.

Vůně je hodně jemná, možná lehce zatuchlá. Také je trošku svěží a nasládlá. Začíná nugátově a ovocně, hlavně sušené ovoce a rozinky. Později se začínají objevovat citrusy, taková citronová limonáda.

Chuť je hutná a plná, je hodně jemná ale méně výrazná. Je také trošku svěží a jemně sladká. Opět jsou tu rozinky a nugát, je tu lehká zatuchlost a citrusovost. Po chvíli se více objevují citrony.

Dozvuk také pokračuje ve stejné vlně, je tu silně trojice rozinek, nugátu a citrusů. Novinkou jsou zde kávové tóny. Je nasládlý a sladší, spíše lehčí.

Tohle je strašlivě pohodový rum, pitelný a chuťově příjemný. Není nijak komplexní ani extra výrazný, celkově ale špatný není. Takový klasický sladký nízkovoltážní rum. Klidně by ale mihl být o špetku méně sladký. Pokud ho chcete ochutnat, láhev se dá pořídit tohoto i dalších rumů Quorhum například na Warehouse1.