Dnes je čas se podívat na rum číslo devět z našeho slepého společného adventního kalendáře z roku 2022. Od posledních dvou vzorků jsme se radikálně přesunuli, místo sladšího španělského rumu tady máme světlý rum vesnického a zemědělského stylu.
Jsme totiž na Haiti, v domově Clairinů, o kterých jsem již několikrát psal. A to i o Clairinu Vaval, ze kterého vychází dnešní vzorek. Co je to Clairin? Je to autentický rum z Haiti. Vyrábí se pouze z lokální cukrové třtiny, která se sklízí, převáží i lisuje pouze pomocí živé síly. Vylisovaná čerstvá třtinová šťáva se nechává fermentovat v otevřených nádobách, přirozeně, divoce a dlouze. Destilace pak probíhá na roztodivných přístrojích, často vyrobených na koleni. A většinou se rum nestaří a ihned se popíjí, místní si pro něj často chodí rovnou s kanystrem.
Clairin Vaval se pálí ve vesnici Cavaillon v palírně Arawaks. Vede ji, jako druhá generace rodiny, Fritz Vaval. Ten také vlastní 20 hektarů pole, kde se pěstuje cukrová třtina odrůdy Madame Meuze a osli, kteří zajišťují dopravu sklizené třtiny i pohon lisovacího mlýnu. Po několikadenní fermentaci se po várkách destiluje na kolonovém přístroji, vyrobeném z barelů na benzín a poháněném parním strojem ze staré lokomotivy. Destiluje se na finální sílu jen mezi 50 a 55 % a destilát se slévá do 200 litrových plechových sudů na následné odležení.
Většina Clairinů jde poté rovnou místním nebo se odváží na lahvování. Dnešní Clairin má ale jinačí cestu, patří k těm vybraným pro staření. 21 měsíců si totiž v letech 2016 až 2018 poležel v sudu #CARVA2, ve kterém předtím zrál rum Caroni. Sud byl poté vybrán a stočen pro Belgii v přirozené síle 48,6 %.
Vůně krásná, hned je jasné, že toto je Clairin. Je tady ovoce a vegetace, objevuje se zatuchlost a bylinky. Občas problesknou tóny známé spíše z agricole stylu, trošku tu voní ovocná pálenka. A celkově je lehká a jemná.
Chuť je také jemné, dokonce je hladká až krémová. Je plná a vlastně hodně jemná, přitom plná. Působí i nasládlé, je přitom dost suchá. Začíná zatuchle až technicky, poté se prodere do popředí spousta ovoce. A k němu i nějaká zeleň a náznaky tequily.
Dozvuk je ještě více zelený a vegetační, opět s ovocem a tequilou. V pozadí je pak sladká zatuchlost a nějaké bylinky. Celkově je silný a výrazný.
Tento Clairin je moc dobrý. Pokud vám chutnají bílé rumy nebo dokonce bílé Clairiny, je skoro povinnost ochutnat i nějaký stařený. Pokud vám bílé rumy nechutnají, tak možnost vyzkoušet nějaký z nich jen lehce stařený a lehce zjemněný se také počítá. Rum je to na půl cesty. V sudu nepobyl tak dlouho, aby chytil přehnanou dřevitost nebo se úplně zakulatil. Ale zároveň ještě nestihl ztratit svoji ovocnost a přírodnost, tím i svoji zajímavost.