Oliva V Melanio Maduro Robusto

Oliva je další značka doutníků z Nikaraguy, která se odkazuje ke kubánskému dědictví. Melanio Oliva, po kterém je pojmenovaná tato řada, zde pěstoval tabák a vyráběl doutníky už v roce 1886, značku v Nikarague založil jeho vnuk Gilberto. Ten je nyní druhým největším producentem „kubánského“ tabáku v Nikarague.

Tento doutník spadá do série V Melanio a je ručně vyráběný z fermentovaných listů. Série se pak dělí na světlejší V Melanio a tmavší V Melanio Maduro. Pod každou z nich pak najdeme nabídku sedmi tvarů, od nejmenší Petit Corona po největší Churchill. Robusto s rozměrem 5×52 je tím druhým nejmenším. Jako vnitřní a vázací listy byl použit místní tabák Habano, řada Madura pak používána krycí list tabák z Mexika.

Barva tohoto doutníku je velmi tmavá, má také hranatý tvar, který krásně sedne do úst. Použití ořezávače ale bylo díky němu obtížné, možná i zapalování kvůli tomu bylo obtížnější. Po rozhoření již pak hoří hezky a rovnoměrně, příjemně se z něj tahá.

Tabák je velmi hutný a zemitý, lehce je zde čokoláda a černý čaj. Kouř je pak těžký, suchý a také hutný. Ve výsledku je to opravdu silný doutník plný chutě. Za polovinou se zemité tóny mění, objeví se vlhká zatuchlost. Ale pořád chutná suše.

Zkoušel jsem ho párovat s Republicou, která byla zrovna po ruce. Kombinace je to ale nevalná, doutníku moc nepomohla a rumu už vůbec. Republice zmizela chuť, byla zastíněna doutníkem, a objevila se zvláštní cukrovost. Já ho tedy doporučuji vychutnávat samotný.

Tento doutník je moc dobrý, mezi ochutnanými silnými doutníky zatím docela špička. Této značce se tedy budu ještě určitě věnovat, stojí za další průzkum. Stojí přibližně 230 Kč, které jsou za takový kousek odpovídající. Vedle tohoto doutníku jsem ochutnával ještě Flor de Las Antillas, který tak dobrý určitě nebyl.