Existují asi dvě hlavní značky, které se odvozují od tradice a dědictví dodávání rumu britskému námořnictvu. Jedna z nich je značka Black Tot, se svým základním blendem a svými limitkami. Druhá pak známější značka Pusser’s, od které jsem zde měl také základní blend a poté tradiční námořnický Gunpowder Proof. A stejně jako Black Tot, i Pussers namíchal speciální blend k 50. výročí Black Tot Day, dni kdy se v námořnictu naposledy vydaly příděly rumu.
Tento rum by měl být připraven přesně podle zadání britské admirality, platného před 50 lety. Obsahuje rumy ze tří palíren z Guyany a dvou z Trinidadu. Je plněn v síle 55,4 % a bylo ho pouze 3500 lahví. Já ho ochutnával společně se vzorky několika dalších navy rumů a také s Gunpowder Proof z domácích zásob.
50th Anniversary voní velice výrazně a bohatě. Začíná hodně karamelově, s ovocem a pendrekem v pozadí. Je docela sladký, s nasládlou větrovostí a kořením (třeba skořicí). Ovoce je tady svěží, přidají se k němu například rozinky. Poté se dají najít ještě tóny kávy a nugátu, se suchým dřevem s stopou žvýkačky. Oproti Gunpowderu se zdá sušší a bohatší, rozhodně je zde více znát dřevitost.
To chuť začíná hodně sladce, postupně sladkost sice poleví, také se ale sníží hutnost. Je zde hodně sladkého ovoce, působí ale pikantně a pichlavě. Poté již přijde vlna klasických tónů a chutí – nugát, čokoláda a sladké dřevo. Chuť je tedy celkově příjemně plná a bohatá. Když opět srovnám s Gunpowderem, 50th Anniversary je živější a šťavnatější, také ale svíravější a ostřejší. To může být dáno i tou menší sladkostí.
I dozvuk začíná sladce, pořád je ale méně sladký než Gunpowder. Také oproti němu pokračuje jako bohatší, ale pichlavější. Hodně je zde znát karamel, ovoce už se profiluje do tropů. Připomíná to tak závan Jamajky. Důležitými složkami jsou ještě čokoláda a dřevo. Postupem času dozvuk mizí a mění se, čokoláda je více hořká a z ovoce zbyde mandarinkový kompot.
Tento rum je hutný a bohatý, dá se v něm najít spousta chutí a hledání je to zábavné. Také je trochu sladší než většina ostatních pravých námořnických rumů, co jsem ochutnával. Je jiný a rozhodně bohatší než Gunpowder, taky ale stál dvojnásobek. Takže další ochutnání asi honit nebudu a domů si koupím další klasiku Gunpowder, nebo třeba Black Tot. U toho mi rozdíl základní verze a limitky přišel znatelně větší.