Rumfest22 – Black Tot Rum

Na letošním Rumfestu jsem se samozřejmě zastavil i na stánku Black Tot. Ale rozhodně jsem původně neplánoval se zde držet tak dlouho ani se sem ještě znova vrátit. Ale tento rum ukázal, že stojí za to.

Jako spousta námořnických rumů, i tento se odkazuje k rumové tradici britského námořnictva. Black Tot pak dokonce přímo ke dni, kdy tato tradice zanikla a rum se přestal námořníkům vydávat. Stalo se tak po více než 300 letech 31. července 1970, dni který vzešel ve známost jako Black Tot Day.

Začněme tedy od základního rumu značky, pojmenovaném jako Black Tot Finest Carribean. Jedná se o blend současných rumů, který by se již neměl měnit a měl by být tak stabilně k dostání. Tento rum má nový a jedinečný styl, který se ale silně inspiroval u starých námořnických rumů. Měl by být ale svěžejší a více ovocný.

Směs v sobě obsahuje kotlíkové a kolonové rumy z Guyany a Trinidadu a kotlíkové rumy z Jamajky. Více než polovinu receptury tvoří guyanské rumy se silným tělem, většina stařená 3 až 5 let (40 % blendu), ale část i nestařená (20 %). Přibližně třetinu pak tvoří pětiletý rum z Barbadosu, který přidává sladkost a medovost. Zbylých několik procent pak zastupuje tříletý vysoce esterový funky rum z Jamajky.

Všechny rumy jsou zde melasové a staří se tropicky vždy v místě původu. Směs pak zraje ještě společně v 200 L sudech po bourbonu. Rum není dobarvovaný, za studena filtrovaný ani doslazovaný. Ze sudu prý získal 0,64 g/L cukru a lahvuje se ve Skotsku v síle 46,2 %.

Pokud máte rádi rumy z Guyany, tak tohle vám bude chutnat. Ty jsou zde totiž velmi výrazné, každé ochutnání dá vzpomenout na silné námořnické rumy. Chuť je příjemně suchá a nasládlá, je hodně výrazná a silná. Zároveň je pěkně hladká, není vůbec ostrá. Ovoce zde rozhodně je, nejvíce asi pomeranče.

Mě tento rum opravdu zachutnal. Silná námořnická směs s krásnou chutí, kterou bych si rád vychutnával častěji. A vzhledem k příznivé ceně 900 na WH1 pravděpodobně budu mít brzo na cestě láhev. Nebo, pokud nechcete hned celou láhev, přihoďte se na ochutnání vzorek na Dramroom.

Tento Black Tot nebyl ale jediným, který jsem na stánku značky ochutnával. Pod pultem totiž byly schované i exkluzivnější kousky. Na ty se ale podívám příště.