Big Peat The Robbie’s Drams Edition

Značka Big Peat patří k nejstarším blended malt whisky firmy Douglas Laing, je základem jejich Regional Malts série, která zastupuje whisky z každé oblasti Skotska. Lowlands mají gentlemana Epicureana, Highlands pak myšku Timorous Beastie a Speyside pejska jménem Scallywag. Campbeltown má kotlík Gauldrons a ostrovy ústřicovou Rock Oyster/Rock Island. No, a ostrov Islay má vousatého chlapíka jménem Big Peat. Ten je známý i svou každoroční vánoční edicí i spoustou další limitek. A tuto degustační skupinu tajného ježíška uzavírá právě jedna z nich.

Big Peat je vždy směsí různých single malt whisky z ostrova Islay. Typickým složením této značky je Caol Ila pro sladkost, Bowmore pro vyváženost, Ardbeg pro medicinálnost a zemitost a nakonec vzácná Port Ellen pro trošku elegance a exkluzivity. Výsledkem by mělo být spojení Islay chutí, pobřežní a mořský charakter s popelem, rašelinou a kouřem. Základní láhev je bez udání věku a v síle 46 %. Vánoční edice jsou v sudové síle přes 50 % alkoholu a kromě vynechání filtrace za studena nejsou ani dobarvované. Z aktuálních limitovaných edic se dá sehnat například vyzrálejší Big Peat 12 yo, sudová grilovačka Big Peat Beach BBQ, nebo 50% Big Peat Sherry Storm.

Big Peat The Robbie’s Drams byla lahvována už v roce 2018 v počtu pouhých 150 lahví a ve velice pro značku nezvyklé síle 48 %. Jedná se o limitovanou edici, lahvovanou a vydanou přímo pro Robbie’s Whisky Merchants. Je to tedy privátní stáčení, což ale nemusí znamenat rozhodně nic špatného.

Podle vůně můžu soudit, že tohle bude rašelinná bomba. Nezastaví se totiž na půl cesty jako například Ledaig nebo Kilkerran ze stejné ochutnávkové skupiny. Cítím kouř, ale také citrusy, působí to svěže. Postupně se přidává porce zasmrádlosti, je to šťavnatá a plná rašelina. Dále pak cítím i lehce ovoce a želé. Vůně vlastně ve výsledku není těžká, pouze výrazná. A moc příjemná.

Chuť je silná, jasná rašelinná kouřovka. Cítím jodovou a zasmrádlou rašelinu, k tomu lehce čokoládu. Je dost výrazná a přitom není ostrá. Naopak je velmi pitelná a i přes silnou rašelinnost působí nasládle a svěže. I když to tak nevypadá, je velmi plná.

V dozvuku je výrazná dřevitost a čokoládovost, je tady doutnající dřevo, popel a sladká rašelina. A také zasmrádlost a nějaká připálenina z kuchyně. Těmito tóny se pak probojovávají citrusy a ovocné želé bonbony. Také se objeví trocha slanosti. Celkově je příjemně dlouhý.

Tento Big Peat byl překvapením, u ředěného míchaného Islay bych už ani nečekal takovouto silnou přímočarou kouřovku. Určit o který slepý vzorek z flightu se jedná byl tedy trochu problém. Po odtajnění koukám, že nechává Ledaig a Kilkerran svou rašelinou daleko v závěsu. A hlavně, tato whisky mi opravdu sedla, přišla mi bohatá a moc dobrá. I přes menších 48 % je dost výrazná a prostě celkově povedená.

Celkové hodnocení whisky v rámci akce bylo cca 1,66. A to je moc dobré, dokonce jedno z těch nejvyšších. Dokonce myslím že v bodování obsadil 4. místo a to je rozhodně co říct. Dále se dvakrát objevil označen mezi nejlepšími vzorky akce, také ještě dvakrát jako nejzajímavější a nejpřekvapivější vzorek. Whisky, od které jsem toho tolik neočekával, tedy hodně překvapila. Když koukám do poznámek, tento styl kouře většině osazenstva sedl. Kromě různých druhů kouře, rašeliny i zasmrádlosti nacházím popisy slanosti a různých druhů vanilky (třeba jako vanilkové buchtičky). Také byla whisky často porovnávaná s Port Charlotte a myslím že odhalení ukázalo, že Big Peat opravdu umí dělat dobré whisky.